Home Rajoni Vuçiç: Serbia nuk është e interesuar që të njohë Kosovën

Vuçiç: Serbia nuk është e interesuar që të njohë Kosovën

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç deklaroi se rekomandimet e Parlamentit Evropian për Serbinë kërkonin gjithashtu një njohje reciproke me Kosovën.

Ai tha se nuk është i shqetësuar nga rekomandimet dhe se Serbia nuk është e interesuar të njohë Kosovën, shkruan Tanjug.

“Nuk ka të bëjë vetëm me sanksionet. E di që ka një pjesë të publikut që do të donte të disiplinonte presidentin dhe qeverinë dhe të na shpjegonte se ne duhet të vendosim urgjentisht sanksionet sepse është në interesin më të mirë të vendit tonë.

Ndërsa çdo gjë tjetër është një politikë e keqe për Serbinë që do të na lërë pa rrugën drejt BE-së. Por ata e anashkaluan pjesën që thoshte se ne duhet ta njohim Kosovën si të pavarur, ndaj po kërkoj të gjithë ata njerëz që duan të flasin me ne për qëllimet e mira të dikujt. pse po e fshehin këtë”, theksoi Vuçiç.

“Një pjesë e opinionit politik dhe mediatik po e fsheh këtë nga publiku sepse në të kundërtën do të ishte e qartë se çfarë i dëshironin realisht Serbisë eurodeputetët e tillë dhe do të kuptohej më mirë qëndrimi i Serbisë dhe lidershipit të saj shtetëror. Prandaj duhet të të jetë i fshehur”, shtoi ai.

Duke folur për sanksionet ndaj Rusisë, Vuçiq nënvizoi se Serbia di të marrë vendime vetë dhe se i kupton nevojat e qytetarëve të saj.

Previous articleAmbasadorja e BE sqaron vendimin: Ja pse u anulua granti 28 mln euro i Fondit të Investimeve për Portin e Durrësit
Next articleProtesta e tifozes së Iranit me fanellën e Mahsa Aminit, sigurimi ndërhyn dhe i largon bluzen