Home Bota Vriste 10-15 qen në ditë, mbyllet dyqani i mishit në Vietnam, kafshët...

Vriste 10-15 qen në ditë, mbyllet dyqani i mishit në Vietnam, kafshët lumturohen kur dalin nga kafazi

Një pronar restoranti me mish qeni mbylli vullnetarisht biznesin e tij të hënën, duke thënë se ndjente një ndjenjë faji për therjen e mijëra kafshëve. Pronari, një burrë 40-vjeçar i quajtur Hiep, kishte drejtuar biznesin në provincën Thai Nguyen të Vietnamit verior një pikë e nxehtë e mishit të qenit për më shumë se pesë vjet, duke vrarë 10-15 qen në ditë.

Ai e mbylli restorantin e tij me mbështetjen e Organizatës Humane Society International (@HSIglobal), e cila drejton një program për të ndihmuar shitësit e mishit të qenit në Vietnam të kalojnë në punë të tjera. Grupi shpëtoi 18 qen të tjerë nga kafazet, dhe ata tani do të vendosen për birësim.

Shitja dhe konsumimi i mishit të qenit në Vietnam nuk është i paligjshëm, por transporti i parregulluar ndër-provincial i kafshëve është i jashtëligjshëm që nga viti 2009 dhe vjedhja e kafshëve shtëpiake është një krim. Vietnami vret më shumë qen për mish se çdo vend tjetër në Azinë Juglindore dhe një studim i vitit 2021 zbuloi se 11% e njerëzve në kryeqytetin Hanoi hanin mish qeni të paktën një herë në muaj.

Por ka një ndarje në rritje brezash mbi praktikën, me të rinjtë vietnamezë që i shohin gjithnjë e më shumë qentë si kafshë shtëpiake dhe jo si burim ushqimi. Autoritetet në qytetet në të gjithë Vietnamin janë zotuar të ndalojnë tregtinë, veçanërisht në Hanoi, por pak veprime janë ndërmarrë dhe restorantet mbeten të përhapura.

Previous articleKonfindustria kërkesë Kuvendit: Mos miratoni marrëveshjen e Portit të Durrësit pa pasur studim fizibiliteti
Next article80 eurodeputetë letër Ursula von der Leyen: Të hiqen tarifat roming me vendet e Ballkanit Perëndimor