Home Rajoni Vrasja e 36-vjeçarit në portin grek, publikohet audio e Kapitenit: Kush ra...

Vrasja e 36-vjeçarit në portin grek, publikohet audio e Kapitenit: Kush ra në det?

Zbardhen detaje të reja lidhur me natën fatale të 5 shtatorit 2023 ku humbi jetën  36-vjeçari Antonis në portin e  Pireut.

Në kohën kur tre të arrestuarit për tragjedinë e paimagjinueshme në portin e Pireut po kërkojnë falje para hetuesisë, protothema.gr nxjerr në dritë dialogët që kapiteni ka pasur nëpërmjet telefonit me pjesën tjetër të ekuipazhit të Horizont Blu disa sekonda pasi 36-vjeçari ra në det.

Në dialog kapiteni dëgjohet nga kutia “e zezë” e anijes duke pyetur anëtarët e ekuipazhit se çfarë ka ndodhur me katapultën dhe sapo mësohet se ka një person në bord bërtet “hej, a jeni mirë?”.

Çfarë ndodhi?

-(merr një përgjigje)

-Si jeni? Hej, si jeni? Ngadalë

– Poshtë

– E shoh, e pashë.

Menjëherë më pas, sapo kapiteni ka një pamje të plotë të incidentit, ai urdhëron anijen të ngadalësojë shpejtësinë dhe pyet ekuipazhin për të zbuluar se kush ra në det.

-Shumë vonë. Hajde, çfarë ndodhi? Më trego. Çfarë ndodhi?

-(… ra në det)

-Kush ra në det?

Kapiteni më pas pyet nëse 36-vjeçari është në det dhe i kërkon Guvernatorit t’i japë më shumë detaje rreth ngjarjes. Në të njëjtën kohë, Departamenti  Portual i Autoritetit Qendror të Pireut dëgjohet duke informuar përmes VHF për ngjarjen.

Videoja ekskluzive e  protothema.gr  për tragjedinë e papërshkrueshme të ndodhur mbrëmjen e së martës në portin e  Pireut, ku humbi jetën  36-vjeçari  ka shkaktuar zemërim në mbarë vendin.

Previous article​Inaugurohet statuja e Nënë Terezës në kishën “Notre Dame de Laeken” në Bruksel
Next articleKthimi në muze i ish-kampit të internimit në Tepelenë, VOA: Shqipërisë i mungon një reflektim i thellë për të shkuarën komuniste