Home Aktualitet Virusi në Shqipëri/ Alimehmeti del me thirrjen urgjente, kërkon ashpërsimin e masave...

Virusi në Shqipëri/ Alimehmeti del me thirrjen urgjente, kërkon ashpërsimin e masave anti-COVID

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka deklaruar mëngjesin e sotëm se duhet të ashpërsohen masat anti-COVID, pasi situata epidemiologjike në vend është rënduar.

Mjeku theksoi në Euronews Albania se duhen mbështetur shumë fortë sektorët që kemi probleme dhe duhet kërkuar mbyllja e tyre për pak javë.

Sipas mjekut këto masa duhet të merren pasi në 4-5 javët që kemi përpara do të jenë më të vështira, sa i përket përhapjes së virusit.

Sa i përket rasti të rëndë të një ditë më parë ku humbi jetën tek spitali “Shefqet Ndroqi” një 18-vjeçar i infektuar, zoti Alimehmeti u shpreh se edhe në vendet e BE-së ka raste të tilla tragjike.

“Mund të shohim që ka raste goxha, po të shikojmë vendet e BE-së. Të rijnë përgjithësisht nuk kanë simptoma dhe nuk para vijnë tek mjeku për test”, u shpreh ai.

Mjeku sqaroi se në Shqipëri nuk është tendenca për të identifikuar të rinj që janë të infektuar.

“Ne kemi tendencën që të mos t’i gjejmë. Për moshën 0 deri në 20-vjeç ne kemi vetëm 6% të raste të identifikuara në total. Ndërkohë, Italia që ka një moshë mesatare shumë më të lartë se ne, ka 12.3% të infektuarve në këtë moshë. Pra jemi ne që nuk i gjejmë rastet, jo se ka ndonjë gjë të çuditshme”, u shpreh mjeku.

SOURCEBulevard News
Previous articlePlas keq sherri mes gazetarit të njohur dhe Ralf Gjonit e Myslim Murrizit: E kemi marrë thesin me…
Next articleEksperti i Shëndetit Publik i kthehet Ramës dhe tregon skenaret mbi vaksinat anti- covid që u pritën dje në Rinas