Home Aktualitet Viroza e grip, radhë të gjata në qendra shëndetësore, të sëmurët kronikë...

Viroza e grip, radhë të gjata në qendra shëndetësore, të sëmurët kronikë e të moshuarit më të prekurit, flasin mjekët

Ulur në stola duke pritur radhën e të tjerë që vijnë pa pushim. Kjo është situata në qendrën shëndetësore numër 10 në kryeqytet. Më së shumti janë qytetarë që kërkojnë ndihmë për gripin dhe virozat e stinës, fluks i cili është rritur ndjeshëm ditët e fundit.

“Afërsisht 100 pacientë në ditë për të gjithë qendrën shëndetësore. Kryesisht me temperaturë mbi 38 gradë celsius, kollë, dhimbje të fytit, anoreksi. Nëse simptomat vijojnë të zgjasin duhet që të paraqiten pranë mjekut të familjes sepse mund të shkojnë në komplikacione me prekje të sistemit respirator”, tha mjekja e familjes Bruna Toçila.

Mjekja e familjes Bruna Toçila thotë se më të prekurit janë fëmijët, të moshuarit, të sëmurët kronikë e të pavaksinuarit. Ndaj bën thirrje për kujdes të shtuar e vaksinim.

“Më së shumti pacientët që paraqiten, janë mosha e tretë, të sëmurët kronik dhe kryesisht ata që nuk janë vaksinuar. Do të këshilloja të gjithë ato persona që nuk janë vaksinuar ende dhe nuk kanë kaluar një virozë, të paraqiten për tu vaksinuar që të jenë të mbrojtur”, tha mjekja.

Situatë e rënduar me viroza dhe grip është në thuajse të gjitha ambientet spitalore të vendit. Edhe në Lezhë numri i personave që kërkojnë ndihmë nga bluzat e bardha i kalon 100 në ditë.

“Fluksi ka qenë shumë i shtuar për shkak të virozëve që kanë qarkulluar. Mbinkarkesën e kanë shkatuar virozat. Me koomplikacione pneumoni, gastroenterite. Të sëmurët kanë dhe sëmundje të tjera që i rëndojnë. Në 24 orë 100 raste. Është shtuar dukshëm këto dy javë. Urgjenca është gjithmonë e hapur. Vështirësi për mjek ka pasur gjithmonë”, tha mjekja Elsuida Prendi.

Ambientet e kufizuara dhe kushtet jo të përshtatshme mbeten problem në urgjencën e Spitalit Rajonal të Lezhës, por ky problem pritet të gjejë zgjidhje pas rikonstruksionit të plotë dhe zgjerimit të ambienteve në godinë./Shqiptarja.com

Previous articleMakina përplas motorin në Maminas, lëndohen dy persona, mes tyre një i mitur
Next articleMargariti: E mbyllëm vitin 2022 me lajme të mira