Home LifeStyle Video/ Rusia mposht Tom Cruise në garën për të xhiruar filmin në...

Video/ Rusia mposht Tom Cruise në garën për të xhiruar filmin në hapësirë, publikohet traileri i ‘The Challenge’

 Me shumë bujë, heroi i fundit i aksionit i Hollivudit, Tom Cruise kishte shpallur në vitin 2020 sipërmarrjen e tij të radhës ‘Mission Impossible’ për t’u bërë filmi i parë i xhiruar në hapësirë. Projekti ambicioz shumë milionë dollarësh përfshinte bashkëpunimin me NASA-n dhe SpaceX të Elon Musk. Tom Cruise do të ishte bërë civili i parë ndonjëherë që do të bënte një shëtitje në hapësirë ​​për filmin. Vetëm katër muaj më vonë u shpall një film rus ‘Sfida’ në një përpjekje për të mposhtur projektin e Tom Cruise. E në fakt kështu ndodhi. ‘The Challenge’ është tashmë zyrtarisht filmi i parë që është filmuar ndonjëherë në hapësirë, tani është në rrugën e lansimit përpara projektit të Hollivudit që përfshin yllin e “Mission Impossible”, Tom Cruise së bashku me NASA-n dhe SpaceX të Elon Musk.

Aktorja ruse, Yulia Peresild, mbërriti në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS) me regjisorin Slim Shipenko më 4 tetor të vitit të kaluar për të filluar një mision 12-ditor. Të dy u ngritën nga kozmodromi Baikonur i marrë me qira nga Rusia në Kazakistanin ish-Sovjetik, shkruajnë mediat e huaja. 

Përmbajtja e filmit përqendrohet rreth një kirurgeje femër që dërgohet në ISS për të shpëtuar një kozmonaut. Tre kozmonautë rusë në bordin e ISS thuhet se kanë rolet e filmit.

Duke folur për sfidat me të cilat u përball gjatë xhirimeve të filmit, Yulia Peresild tha: “Ishte e vështirë psikologjikisht, fizikisht dhe emocionalisht… por mendoj se kur të arrijmë qëllimin tonë, të gjitha sfidat nuk do të duken aq të këqija.” Yulia Peresild u zgjodh nga 3000 aplikantë për këtë rol.

Jo vetëm që duhet të bëjmë një film, por duhet të kthehemi të gjallë në Tokë”, kishte thënë Klim Shipenko përpara udhëtimit të tij në ISS.

Nuk ka askënd për të marrë këshilla. Nuk ka asnjë kameraman të vetëm që mund të përgjigjet se si të punohet me dritën nga një vrimë“, tha ai në një konferencë për shtyp në internet. Përveç regjisë, ai merrej edhe me kamerat, ndriçimin, zërin dhe grimin.

Klim Shipenko dhe Yulia Peresild u kthyen në Tokë më 17 tetor. Ndërsa Tom Cruise kishte shpresuar të bëhej “civili i parë që bën një shëtitje hapësinore” jashtë Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës kur xhiroi filmin aksion me regjisorin Doug Liman, datat e publikimit për projektin hapësinor Cruise, i cili thuhet se mbart një buxhet prej 200 dollarësh. varg milion, ende nuk janë shpallur.

Previous articleTanja Fajon: Nëse Mali i Zi nuk kthehet në rrugën evropiane, pasojat do të jenë të pashmangshme
Next articleÇfarë na pret tashmë? Vorbulla Polare niset drejt Europës, ja kur priten ditët e acarta të dimrit në vendin tonë