Home Bota VIDEO/ Pamje të reja nga Mars, shihni lindjen e diellit nga planeti...

VIDEO/ Pamje të reja nga Mars, shihni lindjen e diellit nga planeti i kuq

NASA ka publikuar një video me imazhe të pabesueshme dhe vërtet magjike të lindjes dhe perëndimit të diellit në planetin Mars. Është hera e parë që lindja dhe perëndimi i diellit në planetin Mars mund të shihen kaq qartë.

Imazhet u kapën nga roveri Curiosity i NASA-s, i cili u largua nga Toka në vitin 2011 dhe u ul në planetin tonë fqinj në vitin 2012. Janë mbresëlënëse pamjet e publikuara nga NASA nga planeti Mars. Por gjëja më mbresëlënëse është se ato i ngjajnë tokës.

Nëse dikush nuk do ta dinte se këto imazhe të lindjes dhe perëndimit të diellit janë nga Marsi, do të betohej se ato janë filmuar diku në planetin tonë. Shumica e reve në Mars fluturojnë jo më shumë se 37 milje (60 kilometra) mbi tokë dhe përbëhen nga akulli i ujit.

Previous articleAplikoni këtë përzierje natyrale çdo mëngjes dhe nuk do ndjeni dhimbjet e kësaj sëmundjeje
Next article​Kurti uron 8 Marsin: Të përkushtuar për politika që lehtësojnë barrën e grave