Home Sport VIDEO/ Gjesti dhe skena unike e Leo Messit, pas fitores në finale....

VIDEO/ Gjesti dhe skena unike e Leo Messit, pas fitores në finale. Ai nuk harroi t’i kthente shiritin e kapitenit bashkëlojtarit…

Lëvizja e Leo Messit në Shtetet e Bashkuara nga Paris Saint-Germain ka shkaktuar bujë të madhe te tifozët. Argjentinasi u bë shpejt i preferuari i tifozëve amerikanë të Inter Miami. Mund të pritej që Messi të tregonte shpejt teknikën e tij që nga fillimi i aventurës së tij në SHBA, por që do të shkëlqente kaq shumë askush nuk e kishte menduar.

Argjentinasi dëshmon se mosha është vetëm një numër. Messi është 36 vjeç dhe për momentin nuk shfaq asnjë shenjë dobësie për shkak të moshës së tij të avancuar (për botën e futbollit). Sulmuesi ka pasur një fillim të mirë të sezonit. Në debutimin e tij në Inter Miami, ai shënoi golin e fitores në pjesën e dytë të kohës së shtuar kundër Cruz Azul (2-1). Por çfarë porte ishte! Messi goditi me saktësi objektivin dhe nuk i dha asnjë shans portierit të përgjigjej.

Në  ndeshjet në vijim ka bërë përshtypje edhe me formën e tij. Në total, ai bëri shtatë paraqitje për FC Barcelona, ​​në të cilat shënoi 10 gola dhe regjistroi një asistim. Ai shtoi një triumf të Kupës së Ligës në arritjet e tij në ekipin e ri. Finalja kundër Nashville SC dha shumë emocione, edhe falë ish-lojtarit të PSG-së që shënoi një gol të mrekullueshëm. Fituesi u vendos nga goditjet e penalltisë, në të cilat heroi ishte portieri i klubit nga Florida.

Pak para ceremonisë zyrtare për dhënien e trofeut të Kupës së Ligës, Messi tregoi klas me kapitenin e mëparshëm të skuadrës, DeAndre Yedlin. Argjentinasi i dha shiritin e kapitenit Yedlin, në mënyrë që ai ta ngrinte trofeun. Tifozët e Interit u shtangën nga gjesti me shumë klas i sjelljes së kapitenit të tyre.

Vlen të shtohet se argjentinasi ishte një yll i madh i lojës. Ai shënoi dhjetë gola dhe bëri një asistim në shtatë ndeshje. Duke bërë këtë, ai u bë golashënuesi më i mirë dhe u nderua me çmimin e Ligës Kupa si “Lojtarit të Vitit”.

Previous article‘Ekzistojnë të dhëna tronditëse’/ Deklarata e fortë e Berishës: SPAK operon me kontrata të falsifikuara
Next articleTensionet Prishtinë-Beograd, REL: Shkollat në veri të Kosovës hapin dyert për nxënësit në shtator