Home LifeStyle Video/ “A mund të bëjmë një selfie?”, i shoqi në shtratin e...

Video/ “A mund të bëjmë një selfie?”, i shoqi në shtratin e vdekjes, fansat kërkojnë foto me prezantuesen italiane

Një selfie me Maria De Filippi në ditën më të dhimbshme për këtë të fundit: atë të ngushëllimeve. Një foto suvenir (me shije të keqe) pak metra nga arkivoli i Maurizio Costanzo. Obsesioni i sotëm me rrjetet sociale fatkeqësisht ka mbizotëruar, duke shkuar përtej sensit së ndjeshmërisë. Mes njerëzve që parakaluan në shtëpinë e funeralit të prezantuesit të njohur televiziv, të vendosur në Campidoglio, kishte edhe nga ata që përfituan nga rasti për të kërkuar një fotografi me gruan e të ndjerit. Së pari një shtrëngim duarsh me ngushëllimet e duhura, më pas ajo kërkesë e papërshtatshme e shoqëruar me fjalinë.

“A mund të bëjmë një selfie?”.

Dikush e pyeti vërtet Maria De Filipin. Dhe ajo, me maturi, pranoi, duke iu afruar fansave me ato syzet e saj të errëta për të fshehur modestisht emocionet. Disa do të thonë se ky është çmimi i popullaritetit, i atij efekti që i shndërron protagonistët e ekranit të vogël në njerëz të afërt. Por ndjeshmëria dhe respekti për dhimbjen e të tjerëve nuk duhet të dështojnë kurrë, veçanërisht në rastet kur zija tregon fytyrën më njerëzore dhe më të brishtë të atyre që po e kalojnë atë. Për këtë arsye, pamjet e selfieve sporadike të Maurizio Costanzo-s në shtëpinë e funeralit kanë ngjallur indinjatë sidomos në rrjetet sociale.

Ndër komentet më të rënda të shprehura për këtë rrethanë, ai i Rita Dalla Chiesa. “Kjo është fytyra e atyre që donin të bënin një selfie me Maria… Shmangni ata që e njohin atë. “Përgjithmonë,” shkroi deputeti i Forza Italia dhe ish-prezantuesja e Mediaset në Twitter.

Një shpërthim spontan për ato skena që shumëkush i ka cilësuar si mosrespektim ndaj situatës së zisë. “Të kërkosh një selfie në këtë rrethanë është e pavend, mosrespektuese dhe çnjerëzore. Para se të ishte De Filippi, Maria është një grua që sapo ka humbur burrin e saj,” vuri në dukje një përdorues tjetër.

Dhe një tjetër: “Njerëz të tillë më bëjnë kaq të neveritur dhe të frikësuar në të njëjtën kohë. Por si mund t’i kërkosh Marisë një selfie në atë moment dhe në atë vend. Po ku janë respekti, edukimi dhe arsyeja e shëndoshë? ?”.

Në ditën e dytë të dhomës së varrimit, qindra njerëz kaluan në sallën e Protomoteca-s për t’i bërë nderimet e fundit “dirigjentit popullor” që ndërroi jetë më 24 shkurt. Shumë buqeta me lule të mbetura pranë arkivolit, pamje të vogla breshkash (kafsha fatsjellëse e gazetarit) dhe një tabaka me ëmbëlsira u panë të vendosura në dhomën e nderimeve.

Previous articleRama: Shqipëria dhe Mali i Zi janë më shumë sesa fqinj, kemi afrimitet vëllazëror
Next articleRama ia thotë në sy Abazoviç: Keni rroga më të larta, nuk shkon që t’ua paguajë Shqipëria urën!