Home Aktualitet Vendi nën ‘pushtetin’ e të nxehtit afrikan, sa shkojnë temperaturat sot

Vendi nën ‘pushtetin’ e të nxehtit afrikan, sa shkojnë temperaturat sot

 

Territori shqiptar mbetet në ndikimin e valëve të nxehtit afrikan ku termometri do të ngjitet sërisht deri në 41 gradë C në zona të izoluara në Qarqet; Elbasan, Berat dhe Gjirokastër. Përsa i përket motit, do të jetë i kthjellët dhe i nxehtë në të gjithë territorin e vendit deri në orët e vona të pasdites ku priten kalime vranësirash të lehta në zonat Verilindore dhe Juglindore.

Temperaturat e ajrit rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 19°C deri në 41°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi kryesisht Veriperëndimor duke krijuar në brigjet e Adriatikut dhe Jonit dallgëzim 2 ballë.

Previous articleEuro dhe paundi ngelin në “greminë”/ Me sa shitet dhe blihet dollari sot?
Next articleBarometri i Ballkanit/ Shqipëria rekord në korrupsion në 2023, ia kalojmë dhe Bosnjës