Home Bota Vazhdon “pokeri” i aktakuzave ndaj Trump, ish-presidenti amerikan sfidon hapur drejtësinë, zbulonin...

Vazhdon “pokeri” i aktakuzave ndaj Trump, ish-presidenti amerikan sfidon hapur drejtësinë, zbulonin planin, ja çfarë do të bëjë 4 ditë para gjyqit

Në Amerikë, vazhdon “pokeri” i aktakuzave për Donald Trump. Në prag të 15 gushtit, juria në kontenë Fulton, Atlanta, miratoi akuzat kundër tuh, fajtor për tentativën për të përmbysur rezultatin e votimit presidencial në Xhorxhia në 2020 në mënyra të ndryshme. Kjo është aktakuza e katërt në pesë muaj, por manjati nuk ka ndërmend të qëndrojë duarkryq. “Të gjitha këto gjyqe dhe raste false të administratës Biden, përfshirë ato lokale, duhet të shtyhen deri pas zgjedhjeve presidenciale të vitit 2024” , paralajmëroi Trump në platformën e tij sociale “Truth”. Republikani foli për drejtësinë e orës dhe gjuetinë e shtrigave: “Ajo që ata kanë bërë tashmë është ndërhyrje zgjedhore, por nëse gjyqet do të bëheshin para zgjedhjeve, atëherë do të ishte ndërhyrje në një shkallë të paparë ndonjëherë në vendin tonë”. Por jo vetëm. Trump ka njoftuar se do të mbajë një konferencë për shtyp në rezidencën e tij në Bedminster, New Jersey më 21 gusht për t’iu përgjigjur aktakuzës së katërt. Manjati ka zbuluar se dëshiron të paraqesë një “raport të madh, kompleks, të detajuar, por të pakundërshtueshëm mbi mashtrimet elektorale presidenciale që kanë ndodhur në Gjeorgji”, i cili është “pothuajse i plotë”. Kjo është një lëvizje e papritur, pak ditë para afatit të vendosur nga Prokurorja e Qarkut, Fani Willis për të lejuar që Trump dhe 18 të pandehurit e tij të paraqiten në gjykatë, përkatësisht më 25 gusht. Fjalët e Trump nuk kaluan pa u vënë re nga guvernatori republikan i Xhorxhias, Brian Kemp. Tashmë protagonisti i “një lufte fjalësh” me ish-presidentin, Kemp ritheksoi se zgjedhjet presidenciale të 2020-ës në shtetin e tij “nuk u vodhën”.

Previous articleParashikimi i motit, e enjte, 17 gusht 2023
Next articleArdhja për pushime në Shqipëri, gazetaja e njohur ‘zbërthen misionet e fshehta’ Rama-Meloni: Nuk ishte ide surpizë, pasi mendon të krijojë…