Home Europa “Variant i ri” i Covid-19 po përhapet në Anglinë juglindore

“Variant i ri” i Covid-19 po përhapet në Anglinë juglindore

Pubet dhe restorantet e Londrës do të mbyllen këtë javë pasi autoritetet konfirmuan se një mutacion i ri i COVID-19 ishte përhapur në Anglinë juglindore. Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock tha se “varianti i ri” ishte identifikuar nga shkencëtarët dhe mund të shoqërohej me një përhapje më të shpejtë të koronavirusit.

“Analiza fillestare sugjeron që ky variant po rritet më shpejt se variantet ekzistuese,” tha ai parlamentit të hënën. “Ne kemi identifikuar aktualisht mbi një mijë raste me këtë variant, kryesisht në jug të Anglisë, megjithëse rastet janë identifikuar në mbi 60 zona të ndryshme të autoritetit lokal, dhe numrat po rriten me shpejtësi.

“Variante të ngjashme janë identifikuar në vendet e tjera gjatë muajve të fundit.” Hancock tha se MB kishte njoftuar Organizatën Botërore të Shëndetësisë për variantin e ri. Shkencëtarët besuan se ishte “shumë e pamundur” që vaksina COVID-19 të rezultojë e paefektshme ndaj variantit të ri, shtoi ai.

Njoftohet mbyllja e Londrës

Kjo erdhi ndërsa zyrtarët konfirmuan që Londra do të lëvizte nga e Mërkura në Tier 3, niveli më i lartë i kufizimeve të koronavirusit të zbatuar në Angli. Periferitë e Essex dhe Hertfordshire, në veri dhe në lindje të kryeqytetit, gjithashtu do të ngjiten në nivelin e lartë në të njëjtën kohë.

Masat do të hyjnë në fuqi një minutë pas mesnatës të mërkurën në mëngjes. Sipas masave, pub-et dhe restorantet nuk mund të pranojnë më klientë të ulur dhe duhet të mbyllen plotësisht nëse nuk ofrojnë një shërbim të largimit.

Rregullat e nivelit 3 gjithashtu nënkuptojnë që ndeshjet sportive profesionale nuk mund të pranojnë spektatorë. Ekipet e futbollit në Londër, duke përfshirë Arsenalin, Chelsea dhe Tottenham Hotspur, do të duhet të luajnë ndeshje prapa dyerve të mbyllura. Ceremonitë e dasmës lejohen për deri në 15 persona, por pritjet mund të mos mbahen. Londra më parë ishte në Nivelin 2 më pak kufizues. (Euronews)

SOURCEbulevard news
Previous article“I kam dhe unë ca gjëra në xhep nëse nuk bëhet drejtësi”, babai i Klodian Rashës zbulon çfarë i kërkoi Ramës: Më ka ardhur 2 herë në shtëpi!
Next articlePas protestave të dhunshme dhe të shoqëruar me incidente në Shqipëri, ja çfarë po ndodh në Janinë për vrasjen e Klodian Rashës