Home Rajoni Valë arrestimesh në Serbi pas vrasjeve masive

Valë arrestimesh në Serbi pas vrasjeve masive

Në ditën kur po mbahen funeralet e viktimave të vrasjeve masive në Beograd dhe Mlladenovc, ndërsa mjekët po luftojnë për jetën e disa personave të lënduar në këto ngjarje tragjike, anëtarët e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë bënë arrestime të shumta që lidhen ose me këto tragjedi, kërcënime për sulme të reja ose me armëmbajtje, raportojnë agjencitë lokale dhe mediat.

Agjencia Beta, duke cituar “informacione jozyrtare” nga portale të caktuara, raportoi se policia ka arrestuar një person që dyshohet se ka frymëzuar 13-vjeçarin që kreu një vrasje masive në shkollën fillore “Vladislav Ribnikar” në Beograd. Në sulmin, i cili ndodhi të mërkurën, nxënësi i klasës së shtatë qëlloi dhe vrau tetë nxënës dhe një roje sigurie në atë shkollë, ndërsa plagosi shtatë të tjerë.

Beta raporton se Ministria e Punëve të Brendshme e Serbisë ka paralajmëruar se një video nga rrjetet sociale që dyshohet se tregon momentin e të shtënave në shkollën “Vladislav Ribnikar” është e rreme. Dikasteri ka thënë se po punohet intensivisht për identifikimin e personit që ka postuar videon, e cila sipas MPB-së ka shqetësuar edhe më shumë qytetarët.

Gjithashtu Beta thekson se vajza e cila në rrjetin social TikTok u tall me vrasjen masive në shkollën e Beogradit dhe lavdëroi 13-vjeçarin që ka kryer krimin, është ndaluar për një intervistë informative.

Bëhet me dije se policia do të bëjë kallëzim “të duhur” ndaj prindërve të saj pasi ajo është e mitur.

Policia arrestoi edhe tre të mitur në Novi Sad, të moshës 15 dhe 16 vjeç, pasi në rrjetet sociale postonin mesazhe kërcënuese dhe foto me armë që dyshohet se do t’i çonin në shkollë. Siç shkruan Tanjug, dyshohet se këta tre nxënës të një shkolle të mesme të Novi Sadit kanë postuar mesazhe kërcënuese dhe foto me armë në rrjetet sociale. Duke u kontrolluar në banesën e njërit prej tyre, policia gjeti një automatik automatik.

Të miturit e dyshuar nga Novi Sadi, Beocin dhe Temerin janë sjellë para gjykatësit kompetent të Gjykatës së Lartë në Novi Sad, i cili ka urdhëruar paraburgimin për të tre.

Policia në Sremska Mitrovicë ka arrestuar A.S., 22 vjeç, për shkak se në një rrjet social ka shkruar se “të shtënat janë të radhës në Sremska Mitrovicë”, njoftoi Policia e atij qyteti. Policia e akuzon të riun nga Sremska Mitrovica se ka kryer veprën penale të rrezikimit të sigurisë, thuhet në deklaratën e cituar nga Beta.

Tanjug raporton se policia e Nishit me urdhër të Prokurorisë së Lartë Publike në Nish ka arrestuar një 17-vjeçar nga ai qytet pasi të premten në profilin e tij në rrjetin social Instagram ka publikuar një mesazh në të cilin kërcënoi se në atë qytet do të vriteshin më shumë se 30 persona. Siç thuhet në deklaratën e MPB-së, ai është arrestuar për shkak të ekzistimit të bazave të dyshimit se ka kryer veprën penale të shkaktimit të panikut dhe çrregullimit.

Presidenti Vuçiç ka shpallur një fushatë çarmatimi në të gjithë Serbinë pas dy vrasjeve masive me gjithsej 16 të vdekur në tre ditë. Autorët, një 13 dhe një 22-vjeçar.

Previous articleBritania do të lirojë të burgosurit, i duhen 1,2 milionë punëtorë
Next articleRreth 1,7 milion njerëz morën pjesë në tubimin e fushatës së Erdoganit në Stamboll – këto janë fjalët që ua tha ai të pranishmëve