Home Bota Uragani Ian/ Mbi 100 të vdekur, shkatërrimet që la pas një nga...

Uragani Ian/ Mbi 100 të vdekur, shkatërrimet që la pas një nga tragjeditë më të mëdha natyrore në SHBA

Numri i të vdekurve nga uragani Ian thuhet se është rritur në afro 100 në Florida, ndërsa personeli i shpëtimit vazhdon të kërkojë të mbijetuar. BBC shkruan se zyrtarët në shtetin amerikan janë vënë nën kritika pasi kritikët pretendojnë se banorët në disa zona të goditura rëndë nuk kanë marrë paralajmërim të mjaftueshëm paraprak për t’u evakuuar. Më shumë se gjysma e vdekjeve të regjistruara janë në kontenë Lee, ku Ian arriti në tokë si një stuhi e kategorisë 4.

Presidenti Joe Biden pritet të vizitojë Florida të mërkurën. Të hënën, Biden vizitoi Porto Rikon, e cila u godit nga uragani Fiona vetëm disa ditë para se Ian të godiste Florida, ku premtoi 60 milion dollarë ndihmë për të ndihmuar territorin amerikan.

Ne do të sigurohemi që të merrni çdo dollar të premtuar,” tha ai në komunën e Ponce, pjesë të së cilës ishin ende pa energji.

Numri i të vdekurve nga uragani në Florida u rrit në të paktën 99 të hënën mbrëma. Katër vdekje të tjera janë konfirmuar në Karolinën e Veriut. Shifrat ndryshojnë pasi ndërsa zyrtarët lokalë mund të raportojnë vdekje të tjera të lidhura me stuhinë, oficeri i ekzaminuesit mjekësor ia atribuon një vdekje uraganit vetëm pas kryerjes së autopsisë.

Konfuzioni mbi numrin e të vdekurve është i zakonshëm pas uraganeve. Në vitin 2020, për shembull, më pak se 20 vdekje u raportuan nga Uragani Laura disa ditë pasi arriti në tokë në Luiziana, një shifër që Qendra Kombëtare e Uraganeve e rishikoi më vonë në 47. Ndërsa numri i të vdekurve nga uragani Ian tashmë e bën atë një nga uraganet më vdekjeprurëse në kujtimet e fundit, ai ende zbehet në krahasim me uraganin Katrina të vitit 2005, i cili vrau më shumë se 1800 njerëz.

Previous articleEkonomia globale tkurret, OKB paralajmëron Bankën Qendrore: Mos i rrisni normat e interesit
Next articleShtohen tensionet/ A do të takohen Erdogan dhe Mitsotakis në Pragë? Flet zëdhënësi i qeverisë greke dhe tregon çfarë pritet