Home Bota Ukraina: Kemi eliminuar 930 ushtarë rusë në 24 orët e fundit

Ukraina: Kemi eliminuar 930 ushtarë rusë në 24 orët e fundit

Ukraina ka pretenduar se ka “eliminuar” 930 ushtarë rusë në 24 orët e fundit.

Në përditësimin e fundit mbi humbjet ruse, ministria e mbrojtjes e Ukrainës tha se gjithsej 153,120 personel ushtarak janë vrarë.

Ai gjithashtu raportoi se 302 avionë ushtarakë, 2,071 dronë dhe 6,692 automjete të blinduara luftarake janë shkatërruar që nga fillimi i luftës.

Sipas ushtrisë ukrainase, Rusia ka humbur mbi 153.000 ushtarë që nga nisja e pushtimit në shkurt të vitit 2022.

Zyrtarët amerikanë dhe perëndimorë së fundmi kanë vlerësuar se numri i viktimave në palën ruse – përfshirë të vrarë dhe të plagosur – po i afrohet shifrës prej 200.000.

Moska ka pranuar se ka pësuar humbje “të mëdha” dhe në shtatorin e kaluar ka raportuar për nën 6.000 viktima.

Previous article70 vjet pas vdekjes së Stalinit, trashëgimia e tij vazhdon të ndjehet në Rusi dhe Gjeorgji
Next articleFOTO/ Marrëveshjet e Berishës me Putinin: Kur Topalli u dekorua nga Duma ruse