Home Bota Uji i kanalit të madh bëhet jeshil, prefekti i Venecias thërret mbledhje...

Uji i kanalit të madh bëhet jeshil, prefekti i Venecias thërret mbledhje urgjente: Duhet zbuluar shkaku

Një pjesë e Kanalit të Madh të Venecias në Itali u bë ngjyrë e gjelbër sot duke bërë që policia të nisë hetimet mes spekulimeve se mund të ishte planifikuar nga aktivistët mjedisorë.

Ngjyra e gjelbër shtrihej nga Ura e Rialtos deri përgjatë një pjese të kanalit.

Mediat vendase raportuan se policia dyshon që uji të jetë ngjyrosur nga aktivistët mjedisorë të frymëzuar nga një shfaqje e ngjashme e aktivizmit në vitin 1960.

Vigili del Fuoco, shërbimi italian i zjarrfikësve dhe shpëtimit, tha se po ndihmonte agjencinë rajonale të mbrojtjes së mjedisit të marrë mostra për testim.

Ngjyra u pikas fillimisht nga banorët vendas, tha presidenti i rajonit të Veneto, Luca Zaia në Tëitter.

“Prefekti ka thirrur një takim urgjent me policinë për të hetuar origjinën e lëngut ngjyrë të gjelbër”, tha ai.

Imazhet në mediat sociale tregojnë një pjesë të gjelbër të ndritshme në kanal përgjatë një zone ku ka shumë restorante.

Previous articleQUINT dhe BE thirrje Kosovës: Mos hyni me forcë në komunat në Veri
Next articlePesë këshilla për tu zgjuar herët në mëngjes