Home Bota Udhëheqësit e Kongresit kërkojnë që SHBA, të dërgojë tanke në Ukrainë!

Udhëheqësit e Kongresit kërkojnë që SHBA, të dërgojë tanke në Ukrainë!

Veprime të përbashkëta ndaj Rusisë okupuese janë të domosdoshme kur ajo ka njoftuar për zgjerime të mëdha në numër njerëzve dhe armëve për ushtrinë e saj.
Disa udhëheqës në Kongresin e SHBA thonë se SHBA duhet të dërgojë tanke në Ukrainë vetëm për të siguruar që Gjermania të pranojë të dërgojë tanket e saj.

Kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, republikani Michael McCaul, beson se edhe një tank amerikan Abrams, ose vetëm premtimi për një të tillë, do të mjaftojë që vendet e tjera aleate t’i lejojnë vetes të dërgojnë tanket e tyre në forcat ukrainase.

Një numër vendesh evropiane kanë shprehur dëshirën për të dërguar tanke në Ukrainë, derisa Britania tashmë ka vendosur ta bëjë këtë.Megjithatë, shumë vende që kanë tanke Leopard të prodhimit gjerman duhet të kenë pëlqimin gjerman për t’i dërguar ato, andaj Gjermania ka treguar se nuk do ta japë këto derisa SHBA të dërgojë tanket Abrams.

Autoritetet amerikane, nga ana e tyre, kanë thënë se tanket Abrams janë shumë të komplikuara dhe të shtrenjta dhe për këtë arsye kanë hezituar t’i dërgojnë ato vetë. Senatori demokrat Chris Coons dëshiron ta ndryshojë këtë.

Nëse na kërkojnë të dërgojmë disa Abrams për të zhbllokuar mundësinë e tankeve Leopard nga Gjermania, Polonia dhe aleatët e tjerë, unë do ta mbështes këtë, thotë ai.

Një zëdhënës gjerman mohoi të premten se dërgesat e tankeve Leopard janë të lidhura me, nëse SHBA do të furnizojë tanke Abrams.!

Previous articleE bardhë apo kafe: Cilat vezë janë më të dobishme dhe të shëndetshme?!
Next articleKurorëzim pa djalin pranë, dalin detajet e ceremonisë së Mbretit Charles, ja çfarë pritet të ndodhë