Home Bota Udhëheqësi i Pegida-s gris Kuranin para parlamentit holandez

Udhëheqësi i Pegida-s gris Kuranin para parlamentit holandez

Edwin Wagensveld, kreu i grupit anti-islamik Pegida, grisi një kopje të Kuranit para Dhomës së Përfaqësuesve të Holandës të dielën në Hagë, duke i bërë jehonë një veprimi të ngjashëm para pak ditësh jashtë ambasadës turke në Suedi që zemëroi Ankaranë.

Wagensveld, i cili është arrestuar për demonstrata të ngjashme në të kaluarën, iu shmang arrestimit këtë herë duke bashkëpunuar me një udhëzim të policisë për të mos djegur librin e shenjtë të myslimanëve siç kishte planifikuar të bënte. Ai gjithashtu shkeli një Kuran të dytë dhe faqet e grisura nga i pari.

Autoritetet konfirmuan për gazetën lokale të lajmeve Regio15 se figura e ekstremit të djathtë ishte lënë vetëm sepse kishte respektuar marrëveshjet paraekzistuese me qytetin.

Përpjekjet e mëparshme të Wagensveldit për të protestuar kundër ‘islamizimit’ të Evropës në Hagë u shkatërruan përpara se të fillonin, me policinë që hyri për ta arrestuar atë për të parandaluar një djegie të planifikuar të Kuranit.

Ai u arrestua gjithashtu në Roterdam për ‘fyerje të besimit’ pasi u dëgjua duke fyer profetin mysliman Muhamed dhe vetë fenë duke përdorur një megafon, megjithëse ai nuk u ndoq penalisht pasi u konstatua se nuk kishte kryer krim.

Në fillim të kësaj jave, politikani danez i ekstremit të djathtë Rasmus Paludan dogji një Kuran përpara ambasadës turke në Suedi, duke mbajtur një monolog anti-islam me lejen dhe mbrojtjen e policisë.

Ndërsa autoritetet suedeze cituan mbështetjen kushtetuese të vendit për lirinë e shprehjes për të justifikuar lejimin e veprimeve provokuese të liderit të partisë Stram Kurs (Hard Line), veprimi zemëroi Turqinë.

Mediat turke raportuan se Ministria e Jashtme e saj kishte thirrur ambasadorin suedez për ta paralajmëruar atë që të mos lejonte atë që ajo që e quajti ‘qartësisht një krim urrejtjeje’ të vijonte, duke thënë se ai nuk ishte i gatshëm të pranonte ‘të drejtat demokratike’ si justifikim për ‘fyerjet ndaj vlerave të shenjta’. Një flamur suedez u dogj jashtë ambasadës së vendit në Ankara si hakmarrje.

Marifeti i Paludan mund të ketë rrezikuar mundësitë e Suedisë për anëtarësim në NATO, për të cilin ajo ka nevojë për miratimin e Turqisë. Ankaraja prej muajsh i ka kërkuar Suedisë që të marrë një qasje më të ashpër ndaj grupeve dhe individëve që i konsideron si terroristë dhe ‘propagandës’ së tyre.

Qeveria tashmë ishte e mërzitur për një protestë të fundit në Suedi në të cilën një grup pro-kurd dogji në shëmbëlltyrë presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan.

Previous article“Prokuroria e Tiranës mos të të përfshihet më, manipulon provat”, Braçe: Ka prova të reja për 21 Janarin që rrinë të fshehura
Next articleBraktisi ëndrrën e futbollit për shtëpinë e barit, arrestohet ish-sportisti shqiptar në Britani