Home Bota U pagua nga inteligjenca ushtarake ruse për të organizuar sulm në Kiev,...

U pagua nga inteligjenca ushtarake ruse për të organizuar sulm në Kiev, spiuni rus arrestohet në flagrancë

Një agjent rus është arrestuar nga shërbimi i sigurisë së Ukrainës (SBU) për dyshimin se ka përgatitur një sulm me raketa në Kiev. SBU tha se i dyshuari 23-vjeçar punonte për drejtorinë kryesore të forcave të armatosura të Rusisë dhe kishte kërkuar vendndodhjet e forcave të mbrojtjes të Ukrainës në rajonin e kryeqytetit.

Dyshohet se ai u kap duke filmuar një bazë ushtarake dhe duke “lidhur” koordinatat e saj GPS në një hartë elektronike. Burri, i cili jeton në Odesa, paguhej nga inteligjenca ushtarake ruse, shkruan Sky News.

Një laptop dhe smartphone me prova të aktivitetit të tij kundër Ukrainës u gjetën gjatë kontrollit në shtëpinë e tij, shtohet ajo. Zyrtarët thanë se i dyshuari është në paraburgim dhe përballet me burgim të përjetshëm.
Previous articleTë zhgënjyer nga qeveria/ Sondazhi: Besimi i gjermanëve kurrë nuk ka qenë më i ulët
Next articleKreu i NATO-s: Nuk shihet asnjë ndryshim në qëndrimin bërthamor të Rusisë