Home Sport “U ndje keq, dhimbje të forta”, frikë për Conten, shtrohet me urgjencë...

“U ndje keq, dhimbje të forta”, frikë për Conten, shtrohet me urgjencë në spital

Antonio Conte “nën thikë”. Tottenham e bëri njoftimin përmes profileve zyrtare sociale, duke shpjeguar se trajneri italian vuan nga dhimbje të forta barku dhe do t’i nënshtrohet një operacioni për të hequr fshikëzën e tëmthit pas diagnozës së kolecistitit.

Trajnerit nga Salento do t’i duhen disa ditë për t’u rikuperuar pas operacionit, për këtë arsye prania e tij në stol, të dielën e ardhshme është shumë e dyshimtë.

Për momentin është e vështirë të thuhet nëse ai do të jetë në fushë për të përballur ndeshjen kundër Manchester City të Pep Guardiolës apo do ta shikojë atë vetëm nga distanca.

Çfarë është kolecistiti, nga i cili vuan Antonio Conte? Vuajtjet abdominale të trajnerit të “Spurs” përcaktohen nga inflamacioni i fshikëzës së tëmthit. Ky është organi që ndodhet pak poshtë mëlçisë dhe ka për detyrë të grumbullojë lëngun e prodhuar nga mëlçia, e nevojshme për tretjen dhe përthithjen e yndyrave.

Inflamacioni zakonisht shkaktohet nga prania e një guri që bllokon kanalin cistik. Dhimbja (madje shumë e fortë), ethet dhe të përzierat janë simptomat më të zakonshme. Një kontroll me ultratinguj ju lejon të identifikoni menjëherë problemin, hapi tjetër është një operacion për heqjen e fshikëzës së tëmthit, i cili kryhet me teknikë laparoskopike. Koha e shtrimit në spital varet nga ecuria pas operacionit dhe nga mënyra se si reagon trupi i pacientit.

Previous articleKadilli: Berisha është e shkuara! Përçarja e opozitës firmos humbjet në 61 bashkitë e vendit
Next articleSpanja planifikon të dërgojë 6 tanke “Leopard” në Ukrainë