Home Aktualitet “U arrestuan 233 trafikantë, u goditën 23 grupe kriminale”, mediat e mëdha...

“U arrestuan 233 trafikantë, u goditën 23 grupe kriminale”, mediat e mëdha botërore jehonë megaoperacionit ‘Tempulli’

Mediat e huaja prestigjioze i kanë bërë jehonë aksionit të ndërmarrë nga Policia e Shtetit në mbarë vendin, në ‘gjueti’ të trafikantëve të drogës.

Associated Press, Daily Mail apo AbcNews i kanë kushtuar një artikull aksionit ‘Tempulli’ në fjalë që çoi në arrestimin e 233 personave dhe goditjen e 23 grupeve kriminale në vend.

ARTIKULLI I ASSOCIATED PRESS

Policia e Shtetit në Shqipëri raportoi të enjten ndalimin e 233 personave si pjesë e një operacioni mbarëkombëtar për të ndaluar trafikun e drogës në shkolla. Ministri i Brendshëm, Taulant Balla tha se rreth 3,000 oficerë morën pjesë në goditjen që synonte rreth 23 grupe kriminale që dyshohet se shpërndajnë drogë si kanabis, kokainë, heroinë dhe ekstazi në mjediset e shkollës dhe universitetit. “Prindërit dhe familjet shqiptare sot po vlerësojnë Policinë e Shtetit dhe gjithashtu presin punë sistematike kundër kriminelëve të çdo lloji”, tha Balla.

Shqipëria, e cila ka një vijë bregdetare në Detin Adriatik dhe kufijtë tokësorë i ndan me Greqinë, Kosovën, Malin e Zi dhe Maqedoninë e Veriut, ka pasur prej kohësh një reputacion si rruga kryesore evropiane e trafikut të drogës. Për një kohë të gjatë, ajo u konsiderua gjithashtu si një qendër e prodhimit të marijuanës. Pas ardhjes në pushtet në vitin 2013, qeveria e majtë e Partisë Socialiste e kryeministrit Edi Rama vuri si synim shkatërrimin e bimëve të kanabisit. Gjatë dy viteve të ardhshme, ajo shkatërroi miliona bimë kanabisi me një vlerë tregu prej 7 miliardë euro (8.5 miliardë dollarë), më shumë se dy të tretat e prodhimit të brendshëm bruto vjetor të vendit në atë kohë.

Drejtori i Policisë së Shtetit Muhamet Rrumbullaku tha të enjten se rreth 1500 persona janë akuzuar për trafik droge deri më tani këtë vit dhe janë sekuestruar qindra mijëra bimë kanabisi.

Previous articleTuristët italianë vjedhin dyqanin me suvenire në Gjirokastër
Next articleU morën 30 mijë lekë dy turistëve holandezë, arrestohen dy efektivët e “Shqiponjave”