Home Bota TRONDITET Meksika, 5 të rinj torturohen me thikë e më pas vriten

TRONDITET Meksika, 5 të rinj torturohen me thikë e më pas vriten

Disa imazhe tronditëse të shpërndara në mediat sociale që tregojnë robërinë dhe vrasjen e pesë të rinjve kanë shkaktuar zemërim në Meksikë, megjithëse autoritetet nuk i kanë konfirmuar vdekjet dhe po hetojnë rastin.

Grupi prej pesë miqsh, të moshës 19 deri në 22 vjeç, u zhduk të premten e kaluar në shtetin perëndimor të Jalisco, duke shkaktuar zemërim, në një vend ku vrasjet dhe rrëmbimet janë shumë të zakonshme.

Në fotografi shihen pesë të rinj të gjunjëzuar dhe të prangosur, ndërsa videoja regjistron momentin kur njëri prej tyre sulmohet me një send të mprehtë dhe me thikë. Njerëz të tjerë shihen të shtrirë në tokë. Autoritetet kanë kontaktuar me familjet e të zhdukurve për t’i informuar për pamjet, shkruajnë mediat e huaja. 

“Është shumë e mundur që të rinjtë që shfaqen në fotografi të jenë të afërmit e tyre,” tha prokurori i shtetit Blanco Trujillo në një konferencë për shtyp të martën.

Zyra e prokurorit të shtetit tha në një deklaratë të mërkurën se kishte siguruar një fermë ku u gjetën njolla gjaku dhe këpucë, gjë që fakton se pesë të rinjtë ndodheshin në atë zonë.

Previous article‘Më përdhunoi’/ Arrestohet 32-vjeçari në Durrës, policia i zbulon drogë në banesë
Next articleRusia gjobit Google për mos fshirjen e ‘informacioneve të rreme’ rreth luftës në Ukrainë