Home Kronika Tritoli që vrau Rexhepin në Cërrik ishte për Harizajn, biznesmeni dy herë...

Tritoli që vrau Rexhepin në Cërrik ishte për Harizajn, biznesmeni dy herë me fat

 

 

Eksplozivi që shkaktoi vdekjen e 27-vjeçarit Erion Rexhepi më 30 dhjetor ishte për Mikel Harizajn, biznesmenin nga Vlora që ra pre e atentatit mëngjesin e 7 janarit, në të cilin përfundoi i plagosur bashkë me kamerierin Serin Duni që po e çonte në shtëpi. Por, makina ku ishte vendosur tritoli më 7 janar, rezulton të jetë e njëjta në të cilën ishte edhe Rexhepi më 30 dhjetor. Mjetit ‘Mazda’ ngjyrë blu iu vendos tritoli më 30 dhjetor me synimin e qartë për të vrarë Harizajn, por atë ditë, për fatin e mirë të shënjestrës, por jo të 27-vjeçarit të ndjerë, mjeti përfundoi në duart e gabuara.

Makinën ‘Mazda’ e kishte marrë vjehrri i Harizajt, emri i të cilit nuk bëhet publik për mediat. Në momentin që vjehrri i Harizajt ka ulur shpejtësinë e mjetit e ka frenuar, tritoli ka rrëshqitur nga vendi ku ishte vendosur e ka rënë në tokë. Pikërisht në këto çaste është parë nga Rexhepi, i cili nga kurioziteti e ka marrë lëndën plasëse në dorë e i shpërthyer. Për pasojë, 27-vjeçari humbi jetën, por vdekja e tij mbeti mister deri në momentin që e njëjta makinë shpërtheu me tritol në Tiranë.

Rreth orës 02:00 të mëngjesit të 7 janarit, biznesmeni Harizaj me origjinë nga Vlora mbylli lokalin e tij në Tiranë dhe u nis të dërgonte kamerierin Serin Duni në shtëpi. Teksa dhëtonte në Unazë, tritoli shpërtheu dhe la të plagosur Harizajn e Dunin. Të dy u dërguan në spital dhe aktualisht ndodhen jashtë rrezikut për jetën. Në këtë mënyrë, Harizaj u shpëtoi sërish atentatorëve, ndërsa Prokuroria ka zbardhur vrasjen e fatkeqit Rexhepi.