Home Kronika Tritol në Prrenjas? Policia: Ishte granatë dore, arrestohen dy persona

Tritol në Prrenjas? Policia: Ishte granatë dore, arrestohen dy persona

Policia e Shtetit ka dalë me një njoftim zyrtar për shpërthimin që ndodhi në verandën e lokalit të Dhimitër Kokonozit në Përrenjas. Sipas efektivëve, në pranga kanë përfunduar Rei Karriqi dhe Arjan Pino. Policia bën të ditur se dy personat, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, janë autorët e dyshuar të hedhjes së një granate dore, në verandën e lokalit. Pas arrestimit, policia bëri të mundur sekuestrimin e 2 aparateve celulare. Ndërkohë, vijon puna, nën drejtimin e Prokurorisë, për dokumentimin e plotë të motivit dhe të rrethanave të kësaj ngjarjeje.

NJOFTIMI I POLICISË:

Nga hetimet rezultoi se në verandën e lokalit të shtetasit Dh. K., nuk është hedhur lëndë plasëse tritol, por një granatë dore. Identifikohen dhe vihen në pranga 2 shtetas, si autorë të dyshuar të kësaj ngjarjeje. Njëri prej të ndaluarve, me precedent të theksuar kriminal, në Shqipëri dhe në Itali, për vepra penale në fushën e krimeve ndaj personit dhe pronës. Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Librazhd, nën drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gyqësor Elbasan, falë veprimeve të shpejta hetimore dhe profesionale, në vendngjarje, me qëllim grumbullimin e çdo prove për zbardhjen dhe dokumentimin e kësaj ngjarjeje, identifikuan, shoqëruan dhe ndaluan shtetasit:

-R. K., 23 vjeç dhe A. P., 41 vjeç, të dy banues në lagjen Nr. 2, Prrenjas, Librazhd. Nga veprimet hetimore të deritanishme rezulton se këta 2 shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, janë autorët e dyshuar të hedhjes së një granate dore, në verandën e lokalit të shtetasit Dh. K. Në cilësinë e provës materiale, u sekuestruan 2 aparate celulare. Vijon puna, nën drejtimin e Prokurorisë, për dokumentimin e plotë të motivit dhe të rrethanave të kësaj ngjarjeje. Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Elbasan, për veprime të mëtejshme hetimore.

Ditën e djeshme, u bë e ditur se në lokalin e Dhimitër Kokonozit, ishte hedhur sasi tritoli. Ngjarja mbeti mister, deri në njoftimin e sotëm të policisë.

Previous articleKërkon të çmitizojë konceptin e vdekjes, ju prezantojmë me muzeun e Ferrit!
Next articleMumifikimi egjiptian s’kishte për qëllim të ruante trupat, zbulon ekspozita e re