Home Bota Trendi i rrezikshëm në TikTok: Ekspertët thonë se rrezikon fëmijët

Trendi i rrezikshëm në TikTok: Ekspertët thonë se rrezikon fëmijët

Ekspertë në Indonezi dhe mjekë në mbarë botën po paralajmërojnë njerëzit kundër konsumimit të azotit të lëngshëm sepse më shumë se 20 fëmijë u dëmtuan pasi provuan trendin “fryma e dragoit” që është viral në TikTok.

Fëmijët pësuan djegie në lëkurë, dhimbje të forta stomaku dhe helmim nga ushqimi pasi konsumuan karamele me azot. Karamelet zhyten në azot të lëngshëm për të krijuar një efekt avulli kur hahen.

Përdorimi i azotit të lëngshëm në përgatitjen e ushqimit nuk është i paligjshëm. Kuzhinierët shpesh përdorin avujt për të krijuar efekte kur shërbejnë pjatat.

Megjithatë, kur nuk përdoret siç duhet, mund të jetë i rrezikshëm, sidomos për fëmijët.

Previous articleMoti i keq në Shkodër, prefektja Angoni: Situata është e menaxhueshme, emergjencat janë në gatishmëri
Next articleToka nën ujë, fermeri në Shkodër: 4 dynym sera të përmbytura, hera e tretë që ndodh. Nuk kemi më jetesë, qeveria të vijë të shohë dëmet