Home Kuriozitete Trazirat në Brazil, Kompania ‘Meta’: Do bllokojmë postimet që mbrojnë sulmin ndaj...

Trazirat në Brazil, Kompania ‘Meta’: Do bllokojmë postimet që mbrojnë sulmin ndaj Kongresit dhe Gjykatës

Kompania Meta ka njoftuar se do të bllokojë të gjitha postimet në rrjetet sociale që mbrojnë sulmet në Brazil të mbështetësve të ish-presidentit Bolosaro.

Një zëdhënës i kompanisë, platformat e së cilës përfshijnë Facebook, Instagram dhe WhatsApp, i tha BBC-së se do të hiqte menjëherë postimet “që u bënin thirrje njerëzve të marrin armët ose të pushtojnë me forcë Kongresin, pallatin presidencial dhe ndërtesa të tjera federale”.

“Ne po e përcaktojmë gjithashtu këtë si një ngjarje shkelëse, që do të thotë se do të heqim përmbajtjen që mbështet ose vlerëson këto veprime”, shtoi zëdhënësi. “Ne po ndjekim në mënyrë aktive situatën dhe do të vazhdojmë të heqim përmbajtjen që shkel politikat tona.”

Previous articleLëvizje në SPAK/ Xholi drejtues i seksionit të krimit të organizuar, Kraja në bashkëpunimin me të huajt
Next articleMungonin anëtarët e trupit gjykues, shtyhet seanca për të shumëkërkuarin Talo Çela