Home Rajoni Torturuan të dënuarin shqiptar, arrestohen 4 policët grekë! I burgosuri: U kërkova...

Torturuan të dënuarin shqiptar, arrestohen 4 policët grekë! I burgosuri: U kërkova ujë dhe më goditën në kokë! Më vunë helmetë, të mos dukeshin shenjat

Katër policë grekë kanë rënë në pranga pasi kanë torturuar një të burgosur shqiptar. Lajmi bëhet me dije nga mediat e huaja ku thuhet se tre policët dhe shefi i tyre janë dërguar në prokurori të akuzuar për torturë dhe fyerje të rëndë. Gjithçka u zbulua pas ankesës së bërë nga i dënuari shqiptar në burgjet greke. Ky i fundit vuante dënimin për grabitje dhe trafik droge, por ende nuk është bërë me dije identiteti i tij.

Sipas informacioneve, shqiptari, i cili vuan dënimin me burg për drogë dhe grabitje, është ankuar në polici se teksa ndodhej në kafazin e transfertave nga Selaniku në Korydallos. Ai rrëfeu se efektivët e kanë goditur në kokë pasi u ka kërkuar ujë gjatë rrugës. Përpos dhunës, ata nuk i kishin dhënë as ujë.  Ai u ankua gjithashtu se kur mbërriti në Korydallos i vendosën një helmetë në mënyrë që të mos shiheshin goditjet në kokë. Brenda kafazit ndodheshin njëmbëdhjetë të burgosur të cilët gjithashtu dëshmojnë se policia e ka rrahur të dënuarin shqiptar, ndërsa për kaskën pretendojnë se ai e mbante pasi tentonte ta godiste vetë kokën në kafaz.

Mirëpo, kur ka mbërritur në Korydallos, një roje burgu ka pikasur shenjat në kokën e të burgosurit dhe ka njoftuar autoritetet përkatëse çka ka nxitur arrestimin e katër policëve.

Previous articleSkandal/ Ja çfarë shkruhet për shqiptarët në një libër për fëmijë në Britaninë e Madhe!
Next article“Mosmirënjohëse”, Bled Mane shpërthen ndaj Kiarës: Duhet të kishe dalë nga loja