Home Rajoni Thirrje edhe nga Gjermania- Të Gjelbrit kërkojnë që Erdogani të mos votohet...

Thirrje edhe nga Gjermania- Të Gjelbrit kërkojnë që Erdogani të mos votohet në zgjedhjet e 14 majit

Udhëheqja e të Gjelbërve është në kundër presidentit Rexhep Tajip Erdogan në zgjedhjet në Turqi të 14 majit, duke folur për një “vendim midis diktaturës dhe demokracisë” dhe një “mundësi për t’u kthyer në demokraci dhe shtet ligjor”.

Partia u bën thirrje atyre që jetojnë në Gjermani dhe kanë të drejtë të votojnë në Turqi të “punojnë për procesin demokratik të ndryshimit”. Ai madje paralajmëron se negociatat e pranimit në BE me Turqinë mund të rifillojnë vetëm nëse Ankaraja kthehet drejt demokracisë dhe shtetit të së drejtës.

Të Gjelbrit gjithashtu kritikojnë ashpër politikën e brendshme të qeverisë aktuale, duke vënë në dukje se të burgosurit politikë duhet të lirohen menjëherë dhe se duhet të fillojë një dialog dhe proces paqeje për çështjen kurde.

“Ne kategorikisht refuzojmë politikën e jashtme agresive të qeverisë turke. Ne i bëjmë thirrje Turqisë që të kthehet në një politikë të jashtme dhe të sigurisë shumëpalëshe (…), bazuar në vlerat, të drejtat e njeriut dhe ligjin ndërkombëtar”.

Të Gjelbrit, megjithatë, paralajmërojnë gjithashtu Ankaranë për mundësinë e rifillimit të negociatave të pranimit me Bashkimin Evropian: Diskutimet për pranimin e Turqisë në BE mund të rifillojnë vetëm nëse Turqia kthehet drejt demokracisë dhe shtetit të së drejtës.

Në Gjermani jetojnë rreth tre milionë qytetarë me origjinë turke, nga të cilët rreth gjysma kanë të drejtë vote, ndërsa procesi zgjedhor për emigrantët përfundon më 9 maj.

Previous articleAkuzat ndaj arbitrit Daniele Chiffi, trajnerët italianë kundër Mourinhos
Next articleHëna e plotë dhe eklipsi hënor së bashku: Cilat shenja janë më të prekura?