Home Rajoni The Economist: Erdogan po e çon vendin drejt diktaturës

The Economist: Erdogan po e çon vendin drejt diktaturës

“The Economist” ka publikuar ditën e sotme një artikull ku thuhet se Turqia nën udhëheqjen e Erdogan po shkon drejt diktaturës.

Media britanike ka bërë një analizë të influencës që presidenti turk ka brenda dhe jashtë vendit dhe ka ngritur alarmin për atë që mund të ndodhë në politikën e brendshme turke.

Turqia ka forcat e armatosura të dyta më të mëdha të NATO-s. Ky shtet luan një rol vendimtar në një situatë të trazuar, veçanërisht në Sirinë e djegur nga lufta. Ajo ushtron ndikim në rritje në Ballkanin Perëndimor, në Mesdheun lindor dhe së fundmi në Afrikë. Mbi të gjitha, është e rëndësishme në Detin e Zi dhe në luftën e Rusisë në Ukrainë; vitin e kaluar Turqia ndihmoi ndërmjetësimin e një marrëveshjeje për të lejuar që më shumë grurë ukrainas të dërgoheshin në një botë që po përballej me mungesa të drithit.

Pra, bota duhet t’i kushtojnë vëmendje zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare të Turqisë, të cilat Rexhep Tajip Erdogan sugjeroi këtë javë do të mbahen më 14 maj. Aq më tepër që, nën drejtimin e presidentit, vendi është gjithmonë e më shumë pranë katastrofës. Sjellja e Erdogan ndërsa afrohen zgjedhjet mund ta shtyjë atë që sot është një demokraci thellësisht me të meta, në një diktaturë të plotë”, thuhet në artikull.

Previous article“Daily Mail” nuk u “ndahet” shqiptarëve, publikon fotot e trafikantëve: 18 deri në 26 mijë euro rruga nga Shqipëria në Angli me kamion, me avion mund të…
Next articleGjermani/ Çfarë pritet të ndodh në mars me ligjin e ri të migracionit