Home Bota Tensionohet situata mes Rusisë dhe Moldavisë, Dmitry Peskov tha se Rusia po...

Tensionohet situata mes Rusisë dhe Moldavisë, Dmitry Peskov tha se Rusia po vepronte “me përgjegjësi”

Kremlini i ka përshkruar marrëdhëniet e Rusisë me Moldavinë si “shumë të tensionuara” dhe ka akuzuar liderët e saj për ndjekjen e një axhende “anti-ruse” në një reagim të fundit.

Parlamenti i Moldavisë miratoi javën e kaluar formimin e një qeverie të re pro-perëndimore të udhëhequr nga kryeministri i ri, Dorin Recean, pasi administrata e mëparshme dha dorëheqjen masivisht mes një sërë krizash pas pushtimit rus të Ukrainës.

Administrata e re është zotuar të ndjekë një rrugë pro-evropiane dhe gjithashtu bëri thirrje për çmilitarizimin e Transnistrisë, një rajon separatist në lindje të Moldavisë ku janë stacionuar 1500 ushtarë rusë.

Gjatë konferencës së tij të rregullt me gazetarët, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Rusia po vepronte “me përgjegjësi” në lidhje me forcat paqeruajtëse që ka vendosur në rajonin e shkëputur dhe paralajmëroi Moldavinë që të mos e ndezë situatën më tej.

Previous articlePo rikthehet seria e njohur e telefonave të Samsungut
Next articleKomisioni parlamentar për media në Kosovë: Adi Krasta është në konflikt interesi pas emërimit në RTK