Home Politike Të zgjedhurit e ‘Foltores’ me siglën e PL më 14 maj, braktisin...

Të zgjedhurit e ‘Foltores’ me siglën e PL më 14 maj, braktisin Berishën. Drejt Metës apo Bashës?

Sali Berisha ka thirrur sot në një takim ato pak kryetar bashkie që kanë dalë më 14 maj, si dhe të gjithë këshilltarët në një takim në Hotel Tirana.

Por siç mësohet një pjesë e konsiderueshme e të zgjedhurve e kanë bojkotuar, duke lene pas misterin nese keshilltaret e “Rithemelimit’ ne te ardhmen do te ‘levizin’ drejt Bashes apo Metes, pasi qendrimi me Berishen ‘non grata’ eshte i diskutueshem.

Në presidiumin që Berisha ka formuar për takimin nuk ka pasur as një kryetar bashkie, as të Kavajës, as të Memaliajt, e as Fusharrësit e Pukës.

Berisha u ka dhënë porositë të zgjerdhurve vendorë, ku i kërkoi të kundërshtojnë rritjen e taksave. Berisha u kërkoi të bashkëpunojnë me qeverinë qendrore, në interes të zgjedhësve, por theksoi se duhet të denoncojnë “çdo diskriminim të qeverisë vendore ndaj bashkisë tuaj dhe qytetarëve tuaj”.

Previous articleNdërhyrja në Kushtetutë/ Hajdari: Ka kohë që janë pjekur kushtet. Republika e katërt, çelësi i zgjidhjes së krizës
Next articleKuaj arabë race marrin pjesë në garën tradicionale në veriperëndim të Sirisë