Home Bota Të shtëna me armë, raportohet për viktima dhe të plagosur. Dalin detajet...

Të shtëna me armë, raportohet për viktima dhe të plagosur. Dalin detajet e para

Të paktën nëntë persona janë vrarë dhe shtatë të tjerë janë plagosur pasi një person i armatosur hapi zjarr në një qendër tregtare në Allen, Teksas. Sulmuesi i supozuar ka vdekur pasi u qëllua dhe u vra nga një oficer policie, raporton Reuters duke cituar mediat amerikane.

Një forcë e rëndë policore është vendosur në Outlets Allen Premium – rreth 40 kilometra në verilindje të Dallas – dhe po evakuon zonën ndërsa kërkon për çdo të dyshuar tjetër.

Personi i armatosur po ecte ngadalë në trotuar dhe qëllonte pa dallim, tha një dëshmitar okular për televizionin WFAA. Videot e shpërndara në platformat e mediave sociale tregojnë klientët duke ikur ndërsa dëgjohen të shtëna me armë zjarri.

Dhjetëra klientë dhe punonjës të dyqaneve u shoqëruan nga policia, e cila i çoi në dalje të qendrës tregtare me zbritje.

Guvernatori i Teksasit Greg Abbott e quajti sulmin një “tragjedi të papërshkrueshme “, duke siguruar se autoritetet shtetërore janë të gatshme të ofrojnë çdo ndihmë të nevojshme nga shërbimet në qytetin e Allen.

Sulmet me armë janë një plagë në SHBA, ku ka pasur 198 të shtëna masive që nga fillimi i vitit, sipas uebsajtit të specializuar Gun Violence Archive. Ky numër është më i madhi i regjistruar (në këtë periudhë të vitit) që nga viti 2016.

Previous articleProvinca kanadeze Alberta shpall gjendje të jashtëzakonshme pas zjarreve masive
Next articleUra e Brarit, strukturë e rëndësishme arkitekturore