Home Kosova Takimi në Ohër/ Kurti: Po shqyrtojmë 15 modelet e ofruara për Asosacionin

Takimi në Ohër/ Kurti: Po shqyrtojmë 15 modelet e ofruara për Asosacionin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se këshilltarët e tij dhe disa nga ministrat janë duke trajtuar 15 modelet për Asociacionin që emisari i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak i ka ofruar atij. Në një aktivitet të zhvilluar sot në Kamenicë ku në njërën prej shkollave në këtë zonë u vendos një gurthemeli, Kurti deklaroi se nga këto modele të trajtimit të pakicave kombëtare në Bashkimin Evropian, do të shohin të marrin elemente që edhe pakicat në Kosovë të jenë në nivelin e duhur. Por nënvizoi se nuk do të bëjë kompromis me kushtetutshmërinë, ligjshmërinë dhe funksionimin e shtetit.

Modelet të cilat janë prezantuar nga emisari evropian Lajçak janë solucione të ndryshme të pakicave kombëtare në vendet e Bashkimit Evropian, janë pesëmbëdhjetë sosh gjithsej të cilat janë të mirënjohura. Unë s’po përmendi ndonjëherë të mos i rrezikoj apo harroj një pjesë, por në vendet e BE-së dihet se përveç popullsisë shumicë ka edhe pakica. Janë përmendur 15 raste të tilla, disa janë më rishtazi, disa më të hershme edhe para se të ekzistojë Bashkimi Evropian. Unë besoj se ato janë modele nga të cilat ne mund të marrim elemente në mënyrë që jo vetëm të drejtat e njeriut, por edhe të pakicave kombëtare të jenë në nivelin e duhur në vendin tonë… Ato po trajtohen nga këshilltarët e mi, nga disa prej ministrave në mënyrë që të shohim se çka është më e favorshme. Natyrisht, kushtetutshmëria, ligjshmëria, barazia, funksionimi i shtetit janë diçka që ne nuk bëjmë asnjëherë kompromis”, tha ai.

Kurti tha se para takimit të së shtunës me presidentit serb, Aleksandër Vuçiç në Ohër të Maqedonisë së Veriut, do të njoftohet edhe për axhendën dhe pikat që do të diskutohen.

Para të shtunës ne do ta dimë agjendën dhe pikat përmbajtjesore se çka do të diskutohet atje. Në kuadër të diskutimit të planit të zbatimit për marrëveshjen tashmë të dakorduar sipas propozimit evropian, pa u ndryshuar asgjë”, tha ai.

Më 18 Mars do të zhvillohet takimi i radhës mes krerëve të shtetit, Kosovë-Serbi dhe zyrtarëve të BE-së. Në këtë hap pritet që të nënshkruhet marrëveshja për planin evropian të propozuar me 11 nene ku synohet normalzimi i marrëdhënieve mes dy vendeve. Megjithatë pak ditë para takimit të rëndësishëm, kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç kanë shprehur edhe njëherë qëndrimet e tyre lidhur me çështjen ‘e nxehtë’ mes dy palëve.

Previous articleVizita dy ditore e Lajçak në Serbi/ Vuçiç: Para takimit në Ohër do të them atë që mendoj
Next articleTë pakënaqur me pagat, mjekët e rinj në Angli fillojnë grevë tre-ditore