Home Kosova Takimi me Lajçak, Kurti: Ka përmirësim të atmosferës për njohjet, por jo...

Takimi me Lajçak, Kurti: Ka përmirësim të atmosferës për njohjet, por jo hapa konkret

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se me të dërguarin e Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka biseduar mbrëmë edhe për takimet e këtij të fundit me shtetet që nuk e kanë njohur Kosovën.

Kurti ka thënë se ka përmirësim të atmosferës për Kosovën në raport me njohjet por nuk ka hapa konkret.

“Ai na tregoi neve edhe për takimet që i ka pasur dhe në këto takime ka përmirësim të atmosferës për Kosovën në raport me atë që është e nevojshme për neve, pra njohja, mirëpo nuk ka hapa konkret dhe unë besoj që duhet angazhim shumë më i madh që të kemi hapa konkret.

Pesë shtetet që nuk e njohin ende Kosovën nëpërmjet njohjes së tyre do të na e hapnin plotësisht rrugën për integrim në NATO dhe në Bashkim Evropian dhe kjo është tejet e rëndësishme për neve, natyrisht që po të kishim ne mundësinë për ulëse në OKB gjithçka do të ishte më kollaj por duke pasur parasysh se në Këshillin e Sigurimit të OBK-së e kemi Federatën Ruse dhe Kinën, ajo minimumi çka qytetarët e Republikës së Kosovës presin është që pesë shtetet demokratike evropiane t’i bashkohen shumicës së vendeve anëtare të  Bashkimit Evropian dhe ta njohin pavarësinë e Kosovës”, tha ai.

Previous article22 vota pro dhe 19 kundër/ Bosnje-Hercegovina formon qeverinë e re, 115 ditë pas zgjedhjeve
Next articlePolicia aksion në Vlorë, kontrolle për kamerat e instaluara nga grupet kriminale