Home Rajoni Takimet në Bruksel dhe situata në veri, i dërguari DASH për Ballkanin...

Takimet në Bruksel dhe situata në veri, i dërguari DASH për Ballkanin Perëndimor mban sot konferencë për media

Zëvendës ndihmës sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin amerikan të Shtetit, Gabriel Escobar, do të mbajë sot konferencë për media lidhur me situatën në Kosovë, bisedimet që po mbahen në Bruksel dhe dialogun me Serbinë.

Konferenca do të mbahet në orën 15:00, ka bërë të ditur Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë.

Escobar, të mërkurën u takua në Bruksel me zëvendëskryeministrin e Kosovës, Besnik Bislimi dhe me shefin e zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç. Escobar, që njëherësh është i dërguar i Departamentit amerikan të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, tha se ai po mbështet përpjekjet e Bashkimit Evropian për të gjetur një zgjidhje për situatën e krijuar në veri të Kosovës.

Zyrtari amerikan tha se duhet që urgjentisht të gjendet zgjidhje për çështjen e targave të automjeteve dhe që palët t’i kthehen dialogut, përmes të cilit do të zgjidhen çështjet e hapura