Tuesday, January 31, 2023
Home Tags Varr

Tag: varr

Ed Sheeran bën gati varrin e tij, ja se ku do...

Këngëtari i njohur Ed Sheeran ka bërë gati planin për ndërtimin e varrit të tij. Ai ka vendosur që ta ndërtojë nën dyshemenë e...

Paradokset tona në 94-vjetorin e shuarjes së Shotë Galicës

Nga Bedri Tahiri SHOTË GALICA DHE HILET E JETËS Ose ZEMËRTHYERJA E HEROINËS ME TRE VARRE Korriku- muaj i Galicës Po të kishte horoskop edhe për vendbanime, korriku do...

Zbulohet varri më i lashtë në Afrikë, i përket një fëmije...

Gjendet varri më i lashtë i një homosapiensi në Afrike. Daton 78 mijë vjet dhe është zbuluar në  shpellën Panga ya Saidi në Kenya. Është...

Mbetje 2.000 vjeçare të një fëmije dhe qeni zbulohen në të...

Arkeologët francezë kanë përshëndetur zbulimin “e jashtëzakonshëm” të mbetjeve të një fëmije të varrosur me një kafshë që duket të ketë qenë qen. Fëmija mendohet...

Misteri i varrit që ruhet çdo orë e minutë prej vitit...

Në shi, në diell, apo edhe në stuhi, asnjë roje nuk lëviz nga ky varr. Varri i ushtarit të panjohur është një monument i...

Vdekja e tij e parakohshme përloti botën, zbulohet amaneti i Maradonës...

Në një intervistë të dhënë 15 vite më parë në emisionin “La Noche del 10”, legjenda e futbollit botëror Maradona ka lënë një amanet,...

Flamurtari te varri i Ismail Qemalit

Nga Gëzim Llojdia Ai ishte mjeshtri i paarritshëm i skulpturës shqiptare. Quhej Odise Paskali. Janë thinjur monumentet nga pesha e kohës nëpër rrugë dhe shesh...

Zbulohet në Serbi një varr masiv, dyshohet se eshtrat janë të...

Në Kizhevak afër Rashkës në Serbi janë gjetur eshtra të shqiptarëve të Kosovës të vrarë barbarisht nga serbët vite më parë. Lajmin e konfirmoi Arsim...

Mos u tremb edhe ti do ta kesh një varr

Nga Kalosh Çeliku (Nesër nuk u sjellë lule njeri  lëvdata partiake mbi varr) Edhe, dua të më kritikoni. Shani Asgjë, nuk më thatë: përsëgjalli: Punë tjetër, është:”Rilindja Shqiptare”! Nderime. Fjalë koti patetike. Dhe, lule. Veç,...

Rusi, zbulohet poshtë pistës së vallëzimit varri i gjeneralit të preferuar...

Personat që çdo fundjavë kërcenin në pistën e vallëzimit në Smolensk të Rusisë, nuk e dinin se po kërcenin sipër një prej një prej...
SiteLock