Saturday, August 20, 2022
Home Tags Sociale

Tag: sociale

10 familje ukrainase mbërrijnë në portin e Vlorës, do strehohen në...

Vlora është kthyer së fundmi në destinacion pritës për Ukrainasit të cilët e kanë vizituar më herët Shqipërinë për pushime. 10 familje kanë mbërritur...

Ky vend nuk fal as shenjtoret dhe as ato që i...

Nga Neda Balluku Trixës, shoqes së përvojës së përbashkët! E dashur Beatrix, ky vendi ynë është i projektuar që t’i bëjë vajzat të ndihen të gabuara dhe...

Ankth, por edhe shumë dashuri për veten, 2022-shi sipas ekspertes së...

Një prej identifikueseve më të vlerësuara të trendeve në botë, Marian Salzman, zbuloi parashikimet për jetën e njerëzimit në vitin 2022. Një traditë tashmë që...

Fëmijët shqiptarë të varfër, mbi 97% e familjeve nuk u plotësojnë...

Vitet e fundit, INSTAT ka nisur të publikojë treguesit e varfërisë dhe privimit material të fëmijët nën 16 vjeç. Metodologjia e matjes së këtij treguesi...

OKB paralajmëron se Afganistani pritet të përballet me një varfëri ekstreme

  Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Zhvillim thotë se Afganistani është në prag të “varfërisë universale”, e cila mund të bëhet realitet në mes...

Analiza e ISHP për 1 milion banorë: 3 në 4 të...

Qytetarët shqiptarë vuajnë nga mbipesha. Një analizë e fundit nga ISHP tregon se prevalenca e mbipeshës në shkallë vendi është 42%, ndërsa prevalenca e...

Sa të sigurt jemi në rrjetet sociale? Ja të gjitha të...

Në fillim të vitit 2021, një ndryshim i politikave të privatësisë të komunikuara dobët nxiti një eksod masiv nga WhatsApp në pronësi të Facebook....

Shqipëria, e treta në Europë për nivelin e lartë të obezitetit...

24.4% e grave në vend konsiderohen obeze, sipas Anketës Demografike dhe Shëndetësore të INSTAT, të vitit 2018, për grup-moshën 15-59 vjeç. Ky tregues matet me...

Studimi mbi jetëgjatësinë: Ndoshta së shpejti nuk do të themi më...

Jetëgjatësia është një temë që magjeps dhe pasionon shumë ekspertë që pyesin nëse jeta duhet të ketë një fund, apo mosha e vjetër është...

Erion Braçe: Klima, moti, mjedisi po ulerijnë, paratë nuk janë gjithçka...

Nga Erion Braçe  Klima, moti, mjedisi  po ulerijne! Drama ne gjermani, belgjike, me te vdekur e te zhdukur eshte e dhimbshme! Ngushellime Gjermanise e Belgjikes, popujve, familjeve...
SiteLock