Home Tags Sjellje

Tag: sjellje

Si mësohen sjelljet e dhunshme, flet psikologu Dragoti

Psikologu Edmond Dragoti tha në Euronews Albania se dhuna në familje është një fenomen shqetësues që zanafillën e ka në fëmijëri. Sipas tij si sjelljet...

7 sinjale alarmante për ta kuptuar në kohë që je mama...

1. Krahason fëmijët me njëri-tjetrin Sigurisht që si prind, është e pamundur të mos i vësh re ndryshimet në sjelljen e fëmijëve të tu, temperamentet...

Deputetja e PS zbulon frikën më të madhe të Presidentit: Sjellja...

Kryetarja e Komisionit të Sigurisë Ermonela Felaj e cila kandidon e 13-ta në listën e PS në Tiranë më 25 prill, u shpreh sot...

Inteligjenca artificiale mund të manipulojë sjelljen njerëzore

Inteligjenca artificiale (AI) po mëson më shumë se si të punojë me njerëzit. Një studim i fundit ka treguar se si AI mund të...

5 shenjat e zodiakut që do kenë lumturi të vazhdueshme dhe...

Shumë prej nesh dëshirojnë që fati të vendoset përgjithmonë në jetën tonë. Mbi të gjitha, ndonjëherë duket se fati sillet padrejtësisht. Disa janë të...

Nëse bën këto 5 gjëra për fëmijën tënd, do të rritet...

Kjo listë është e mrekullueshme! Shikoni cilat janë këto qëndrime dhe filloni t’i zbatoni ato në praktikë, sa më shpejt të jetë e mundur! 1....

​6 mësimet e fituara në kohë të vështira

Periudhat e vështira janë gjithmonë një mundësi për të mësuar, njohuri për veten, për të zbuluar modele jofunksionale dhe frenuese, për progresin, rritjen dhe...

Pse t’i detyrosh fëmijët të thonë “më fal” është gabim?

Prindërit duan që fëmijët të jenë të sjellshëm dhe të dinë të mbajnë përgjegjësi për veprimet e tyre. Të kërkosh falje zë një vend...

Duke i thënë fëmijës tuaj “jo” e bëni atë më të...

Ju përpiqeni të mos llastoni fëmijët tuaj, por pas orëve të dhembjeve dhe lotëve, ndonjëherë ju thjesht dorëzoheni. Ne nuk jemi këtu për të...

Këshilla si ta trajtojmë agresivitetin e fëmijëve

Ekspertët thonë se një nivel i caktuar i agresivitetit të fëmijët është i natyrshëm. Prindërit mund të reagojnë me këshilla ose ndërhyrje, e jo...
SiteLock