Friday, September 30, 2022
Home Tags Rusi

Tag: rusi

Mali i Zi shpall non-grata gjashtë diplomatë rus

Gjashtë diplomatë ruse janë shpallur non-grata nga Mali i Zi ditën e sotme. Departamenti deklaroi në Twitter se vendimi është marrë për shkak të aktiviteteve...

NATO: Rrjedhjet nga tubacionet sabotim “i pamatur dhe i qëllimshëm”

NATO ka shprehur "shqetësim të thellë" për dëmet e pësuara nga tubacionet Rrjedha Veriore në Detin Baltik, duke i quajtur incidentet "akte të qëllimshme,...

DASH: Marrëveshja e Serbisë me Rusinë është e gabuar

Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit i tha Zërit të Amerikës se SHBA-ja beson që asnjë vend nuk duhet të zgjerojë bashkëpunimin me...

BE: Paketa e re e sanksioneve kundër Rusisë do të miratohet...

Një marrëveshje për paketën e re të sanksioneve kundër Rusisë pritet të miratohet javën e ardhshme përpara samitit të Bashkimit Europian, sipas një zyrtari...

Rusia dëbon tetë diplomatë grekë, afat 8 ditë për tu larguar...

Rusia ka shpallur tetë diplomatë grekë “persona non grata” . Ministria e Jashtme ruse njofton se u ka dhënë 8 ditë kohë diplomatëve grekë,...

Rrëfimi i Bill Clinton: Si e “ndalova” Rusinë

Nga Bill Clinton Politika ime ishte të punoja për të më mirën, ndërkohë që NATO përgatitej për më të keqen. Kur u bëra president për herë...

Shahisti më i mirë i historisë: Jemi një hap larg Luftës...

Garry Kasparov, shahisti më i mirë në histori, ka kritikuar Vladimir Putinin dhe njëkohësisht Perëndimin për luftën në Ukrainë. Me banim në Nju Jork, Kasparov...

Rusia përjashtohet nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara votoi për përjashtimin e Rusisë nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut. Kjo, në përgjigje të vrasjeve...

Të shtrirë si viktimat në Bucha, qindra protestues gjermanë kujtojnë jetët...

Në kujtim të viktimave që humbën jetën në mënyrën më makabre në Bucha të Ukrainas, qindra gjerman kanë protestuar kundër agresionit rus në Ukrainë. Me...

Ambasadori shqiptar flet në OKB: Putin po kryen krime, Rusia duhet...

Ambasadori i Shqipërisë në OKB, Ferit Hoxha ka mbajtur një fjalim në Këshillin e Sigurimit, ku dënoi sulmet ruse në Ukrainë. Në fjalën e tij...
SiteLock