Sunday, January 29, 2023
Home Tags Pushtim

Tag: pushtim

Kur Shqipëria u pushtua nga Italia, Ambasada amerikane: Ja qëndrimi i...

Ambasada amerikane ka publikuar qëndrimin e Shteteve të Bashkuara kur Shqipëria u pushtua nga Italia fashiste. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, Ambasada shkruan: "Në...

Sa shpejt mund të ndodhë pushtimi i Ukrainës?

Rusia vazhdon të grumbullojë trupa ushtarake në kufirin me Ukrainën, por askush nuk e di ende me siguri se çfarë ka në mendje presidenti...

Si të ishim nën pushtim

Nga Frrok Çupi Po të ishim të pushtuar, atëherë do ta dinim pse e ndryshonim sjelljen nga mëngjesi në mbrëmje: Do t’i kishim prerë dasmat dhe...

Banorët e këtij kombi janë ndër më të vjetrit në Evropë

Nga Gëzim Llojdia 1. Federica Mirabile në shkurt të 2011 shkruante rreth: ”Marrëdhënieve midis Shqipërisë dhe Italisë në fillim të viteve '900," "Cështja shqiptare" nga fillimi i...

Dashuria i pushton të gjitha!

Nga Kimete Berisha Mos më zhgënje, Memli Krasniqi. - Ti nuk je tut prej Komandantit që nga Drenica me kallash në krah ju vinte në Kuvend...

Kujtimet e ish-sekretarit të Fan Nolit: Në Elbasan, rebelët e Haxhi...

Memorie.al publikon kujtimet e panjohura të Qamil Çelës nga Elbasani, i njohur ndryshe edhe si Qamil Çelirama, ish-sekretar i Fan Nolit në qeverinë e ’24-ës...

A do ta pushtojë Rusia, Bjellorusinë?

Nga Mark Temnycky Sa larg është i gatshëm të shkojë presidenti Vladimir Putin, për ta mbajtur Bjellorusinë brenda orbitës ruse? Si e përkufizon Kremlini suksesin...
SiteLock