Sunday, November 27, 2022
Home Tags Poet

Tag: poet

Dëshmia e rrallë e poetit që u arratis në ’90-ën në...

Nga Dashnor Kaloci Memorie.al publikon historinë e panjohur të Gjek Nik Marinaj me origjinë nga fshati Brrut i Bajzës së Kastratit në Malësinë e Madhe,...

Pse thanë për poetin mistik Rumi : “Një oqean po shkon...

Nga Gëzim Llojdia 1. Maulana Jalal-ud-Din Balkhi Rumi), poet dhe filozof mistik(1207-1273). ...Kur Sulltani erdhi në Damask pasi ai e kishte përmbushur Hajjalin. Atje ai u takua me...

Shuhet në Gjenevë poeti dhe studiuesi i shquar Agim Shehu

Tre 3 javë pas vdekjes së Petrit Rukës, një tjetër emër i shuar i letërsisë shqipe është ndarë nga jeta. Ditën e sotme është shuar...

ASH: Xhevahir Spahiu në 76 vjetor, një nga poetët më të...

Xhevahir Spahiu, anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë dhe një nga poetët më të mëdhenj të vendit të hënën, 1 mars, mbushi 76...

ESENIN “A kam faj, që jam poet?”

Nga Gëzim Llojdia 1. Natalia Sokolova në 120 vjetorin ë lindjes së gjeniut të letrave Esenin shkruan: Djalë Ryazan:”30 vjet të shkurtër, por të ndritshëm, gjatë të...

Vjeshta e mbrame e poetit Ramadan Musliu

Nga Agron Tufa Ikja e papritur e Ramadan Musliut, poetit dhe kritikut të shënuar të letrave tona më goditi dhe mua, si shumëkënd tjetër besoj,...

Laureati më i ri në moshë i letërsisë, Rudyard Kipling

Çmimi Nobel për Letërsi mbetet kulmi i suksesit për shkrimtarët. Përderisa shumica shpërblehen me këtë çmim në një moshë të shtyer, Rudyard Kipling mbetet...

Po ti kush je?

Kushtuar poetit Miliano Stefa Nga Gëzim Llojdia  Miliano Stefa,një zë i bekuar në poezinë tonë,aty nga fillimi i viteve ‘80 u zhduk nga radhët e librarive....

“Botë Zullumqare” libri intrigues, befasues që ka përbrenda enigmën, kureshtjen, dëshirën…

Nga Albert Z. ZHOLI Poeti Shkëlqim Ziraj vjen këto ditë para lexuesit me vëllimin e ri poetik, “BOTË ZULLUMQARE”.  Një titull intrigues, befasues që ka...

Tre vite pa Dritëro Agollin

Dritëro Agolli ishte poet, prozator, publicist dhe politikan shqiptar. Që nga viti 1973 ai ishte kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe të Artistëve të...
SiteLock