Thursday, December 1, 2022
Home Tags Planet

Tag: planet

Ne mendojmë se dimë gjithçka për planetin tonë, por jo. Ja...

Ne mendojmë se dimë gjithçka për planetin tonë, por e kemi gabim. Shkencëtarët kanë zbuluar tashmë shumë për Universin, por ata besojnë se ka ende...

NASA publikon të dhëna tronditëse, gjendet ujë në satelitin më të...

Shkencëtarët kanë publikuar të dhëna të reja tronditëse për satelitin më të madh të planetit Jupiter, Ganymede, pasi për herë të parë avulli i...

Si u zbulua meteori 60 ton Hoba në vitin 1920?

Nga Gëzim Llojdia 1. Megjithë hezitimin e madh ,shkencëtarët kanë pohuar me gjysmë zeri.jeta në planetin tonë erdhi nga hapësira, nëpërmjet asteroideve dhe meteorëve. Shumica e...

Gates gjen “zgjidhjen”: Planeti do të shpëtohet vetëm kështu

Në lojën e miliarderëve të teknologjisë, ku ka nga ata që bëjnë ekspedita në Mars dhe ata në Hënë, Bill Gates gjithmonë ka zgjedhur...

Transformimi i Dubait, nga një qytet i vogël në mes të...

Dubai një fenomen i shkretëtirës, brenda 50 vitesh është shndërruar në qytetin ikonike të planetit. Rrokaqiejt epikë si Burj Khalifa dhe zhvillimet tepër ambicioze si...

“Një planet” për mbrojtjen e biodiversitetit në glob

Pandemia e koronavirusit, e përhapur në tërë botën, la të kuptohej se problemet klimatike kishin ndryshuar agjendën politike më 2020. Organizatorët shpresojnë se samiti i...

Saturni-planeti i Satanait, i gjashti nga planetët dhe gjashtëkëndëshi i tij

Nga Gëzim Llojdia 1. Saturni me unazat e tij tregojnë një pamje të bukur, ndonëse ai është planeti i dytë më i madh në sistemin tonë...

Ideale të gjelbra, energji e pistë: Shtytja e BE-së për energji...

BIRN zbulon se si një fushatë për të ndërtuar impiante të energjisë së rinovueshme, mbështetur nga BE-ja, thithi subvencionime dhe shkatërroi lumenjtë në Serbi...

Katër shenjat e horoskopit që do të ndikohen më pak nga...

Bëhuni gati për një tjetër eklips hënor të fuqishëm më 30 nëntor! Një eklips i Hënës së Plotë, ka tendencën të sjellë njoftime të...

Shkencëtarët e NASA-s zbuluan një molekulë ‘shumë të çuditshme’ në atmosferën...

Nga Gëzim Llojdia 1. Mund të tregojë për jetën e huaj. Astronomët e NASA zbuluan një "molekulë shumë të çuditshme të vogël" të quajtur ciklopropenilidinë në atmosferën...
SiteLock