Sunday, December 4, 2022
Home Tags Pikture

Tag: pikture

Mbyllet “Java e Turizmit” në Durrës, nxënësit e shkollave “Jan Kukuzeli”...

Në mbyllje të "Java e Turizmit" që nisi me një koncert të Eneda Tarifës në bulevardin Epidamn dhe u shoqërua me aktivitete të shumta...

Kush dashuron, nuk bën luftë! Mesazhi në pikturën e Tiziano-s që...

Nga Alba Malltezi Një libër, një ekspozitë arti, një shëtitje në natyrë mund të jenë të gjitha të mbushura me shenja të papritura që na...

Ankandi i Sotheby, autoportreti i Frida Kahlo-s u shit për 35...

Diego y yo (Diego dhe unë, 1949), u shit në shtëpinë e ankandit Sotheby në Nju Jork të martën për 34.9 milion dollarë (25...

Çmimi i pabesueshëm i Huremit në një ankand në Londër

Portreti i sulltaneshës osmane, Huremit, u shit për 126,000 paund (174,000 dollarë) në një ankand publik të shtëpisë prestigjioze britanike Sotheby’s. Në Londër u mbajt...

INTERVISTA/ Piktorja Majlinda Llyçi Lopa na prezanton “Preludin” e saj mes...

Majlinda Llyçi Lopa është ajo histori suksesi që vërteton në forcën e talentit dhe krijimit. E shkëputur përkohësisht nga pasioni i saj për pikturën,...

Rrëfimi ndryshe i Ramës për revistën italiane: Kur kolegët e mi...

Kryeministri Edi Rama ka folur në një intervistë ndryshe për revistën italiane “Arte”, e cila i ka kushtuar një shkrim të gjatë kreut të...

E harruar në një dhomë, zbulohet kryevepra e mjeshtrit francez: Shitet...

E harruar, e mbuluar nga pluhuri dhe aromat e gatimit familjar, për shekuj të tërë. Por një pikturë që ndodhej prej gjeneratash në një...

“Rrugë në Venecia” e piktorit Vangjush Mio punuar në 1922, në...

“Rrugë në Venecia” është një punë e piktorit Vangjush Mio, që i takon vitit 1922. Vepra është pjesë e koleksionit të Galerisë Kombëtare të...

Shifra marramendëse/ Piktura e Picasso-s shitet për më shumë se 103...

Piktura e një gruaje të ulur pranë një dritareje (Marie-Thérèse) nga Pablo Picasso u shit të enjten për 103.4 milionë dollarë gjatë një ankandi...

Ankand për pikturën e fshehur për 130 vjet

Shtëpia franceze “Artcurial” do të nxjerrë në ankand një punë të rrallë të piktorit Henri de Toulouse-Lautrec, e cila paraqet një repart spitalor në...
SiteLock