Tuesday, December 6, 2022
Home Tags Peter Handke

Tag: Peter Handke

Njihet si përkrahës i Millosheviçit, Kosova shpall non-grata Peter Handke

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Kosova ka vendosur të shpallë person “non-grata” austriakun Peter Hendke, i cili fitoi...

Shqiptarët në Suedi çohen kundër Handkes, fjalët prekëse të poetit: Sot...

Shqiptar Oseku, poet dhe anëtar i rrjetit suedezo-shqiptar ka mbajtur një fjalim të jashtëzakonshëm në manifestimin kundër vendimit të akademisë suedeze për të nderuar...

Erdogan kundër Peter Hendke: Dhënia e Nobelit një racisti, shpërblim për...

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan dënoi dhënien e çmimit Nobel për Letërsisë për shkrimtarin Peter Handke, i njohur si mbështetës i politikave të...

Disa shtete bojkotojnë ceremoninë e ndarjes së Çmimit Nobel për Letërsi

Turqia dhe Kroacia do t’i bashkohen Shqipërisë dhe Kosovës në bojkotimin e ceremonisë së ndarjes së Çmimit Nobel për Letërsi për lauretatin e këtij...

Peter Handke dhe ledhatimi i publikut

Nga Norbert Mappes-Niediek/dw Për Serbinë asnjë fjalë. E përse vallë? Peter Handke në fjalimin me rastin e marrjes së Nobelit foli për atë...

Edhe Maqedonia e Veriut bojkoton nobelin për Peter Handke

Ministri i Jashtëm në detyrë Behgjet Pacolli, e ka falënderuar homologun e tij nga Maqedonia e Veriut Nikolla Dimitrov, për bojkotimin e ceremonisë së...

Edhe Turqia bojkoton ceremoninë e ndarjes së Nobelit për Handken

Ambasadori i Turqisë në Suedi tha të hënën se ai nuk do të marrë pjesë në ceremoninë e çmimeve Nobel për shkak të çmimit...

Ndarja e çmimeve Nobel/ Shqipëria bojkoton ceremoninë

Shqipëria ka bojkotuar ceremoninë e ndarjes së çmimit Nobel që do të mbahet më 10 dhjetor në Stokholm. Lajmi u bë i ditur nga ministri...

Zëdhënësi i Presidencës Turke kërkon tërheqjen e Çmimit Nobel për Peter...

Zëdhënësi i Presidencës Turke, Ibrahim Kalın ka bërë thirrje që të tërhiqet vendimi për dhënien e Çmimit Nobel për Letërsi për shkrimtarin austriak, Peter...

Kosova bojkoton ceremoninë e Nobelit

Kosova nuk do të marrë pjesë në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Nobel, që do të mbahet më 10 dhjetor në Stokholm. Kështu thotë ministri...
SiteLock