Wednesday, December 7, 2022
Home Tags Perkthim

Tag: perkthim

Publikohet në Beograd “Glasovi preko ograde”, përmbledhja me poezi bashkëkohore shqipe/...

Në përfundim të vitit që lamë pas një lajm i mirë për jetën kulturore e letrare të vendit vjen nga Beogradi. Është publikuar në...

QKLL dhe Ambasada e Francës, marrëveshje bashkëpunimi për përkthyesit e autorët

Programi i formimit për përkthyes të rinj shqiptarë, ishte një nga pikat e marrëveshjes që u nënshkrua nga Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit...

Përkthimi nga gjuha shqipe në të huaj, 13 aplikime në QKLL

Në Qendrën Kombëtare të Librit dhe Leximit 13 shtëpi botuese të huaja aplikuan në thirrjen për "Mbështetje të përkthimeve nga gjuha shqipe në gjuhë...

Robotika japoneze ka shpikur një maskë inteligjente që përkthen në tetë...

Kur pandemia bëri maskat një gjë të domosdoshme për çdo ditë, fillestari japonez i robotikës, Donut Robotics pa një mundësi. Krijuan një maskë me...

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit, me aktivitete kushtuar përkthyesve

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit, në bashkëpunim me Ambasadën Gjermane dhe "Tetorin Gjerman", organizoi aktivitetin "Përkthimi përtej Kufijve- In Memoriam- Përkthyesit Gjermanisht -...

Nga Fatos Lubonja te Ben Blushi, Qendra Kombëtare e Librit përzgjedh...

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit ka bërë publikë titujt e përzgjedhur nga juria për përkthimin nga shqipja në gjuhë të huaja dhe anasjelltas....

Të përkthesh Balzak-un me Google translate

Nga Ilir Metaj Gjithe qejf, shtriqem ne shezlong dhe megjitheqe deti i Potamit me fton ta perqafoj pa humbur kohe, per momentin zgjedh te zhytem...
SiteLock