Thursday, December 1, 2022
Home Tags Perendim

Tag: perendim

Dorëzimi i vajzave, ndryshimi mes Kabulit dhe Tiranës!

Nga Aranit Muraçi Një ushtar britanik është fotografuar duke mbajtur në krahë një vajzë afgane, të cilën ia dorëzoi e ëma në përpjekje për t’i...

Këshilltari i Metës sulmon SHBA: Ikja nga Afganistani, turpi më i...

Në komentet për zhvillimet në Afganistan është bashkuar edhe Ilir Kulla, i cili për një kohë të gjatë ka qenë këshilltar i presidentit Ilir...

Pse Marina Ruse po e teston Perëndimin në Detin e Zi...

Nga James Holmes, 19FortyFive Dy javët e fundit në Detin e Zi dhe Mesdheun Lindor, janë zhvilluar disa manovra të rëndësishme. Aktualisht forcat detare që përfaqësojnë...

ANALIZA: Perëndimi e shmangu humnerën, po tani?

Nga Edward Lucas Aseti më i madhe iXho Bajden është se ai nuk është Donald Trump. Gjatë 4 viteve të fundit, aleatët e SHBA-së ankoheshin...

Të justifikosh bëmat e tua shqiptare me shembujt nga perëndimi

Nga Alfred Peza Të vjen për të qeshur e për të qarë nga qasja e shumëkujt në Tiranë, që rreket të shohi tek çdo e...

ANALIZA: Jo, Kosova nuk është një precedent për Nagorno-Karabakun

Nga Ayaz Rzayev, National Interest Kur fuqitë e mëdha perëndimore e mbështesnin kërkesën e Kosovës për pavarësi, ato paralajmëruan se Kosova ishte ‘sui generis’, një rast...

Lufta bërthamore, një skenar që SHBA dhe Perëndimi nuk duhet ta...

Nga John Dale Grover “The Hill” Përvjetori i fundit i Krizës Kubane të Raketave, duhet të jetë një kujtesë për qytetarët amerikanë dhe politikë-bërësit se...

Përse perëndimi dominoi kaq gjatë? Avantazhin e solli diversiteti kulturor, politik...

Arne Westad Për pjesën më të madhe të kohës që nga fillimet e qytetërimit njerëzor, Azia ka qenë në krye, ekonomikisht dhe teknologjikisht. Momenti ekzakt...

Emigrimi dhe si u bë kantautor në perëndim Vladimir Koçiraj

Gëzim Llojdia Në alkiminë e gjuhëve, stilet dhe formulat letrare bashkëjetojnë. Sentencë e kohëve të sotme. Kantautori dhe bërësi i teksteve të këngëve V.Koçiraj ka...
SiteLock