Home Tags Njerez

Tag: njerez

Çfarë është çrregullimi i personalitetit kufitar: Simptomat dhe trajtimi

Çrregullimi i personalitetit kufitar (BPD) është një çrregullim mendor i cili zhvillohet gjatë adoleshencës ose në moshë madhore të hershme. Çrregullimi karakterizohet nga një...

Nuk tërhiqen kurrë/ Këto janë 4 shenjat e horoskopit që në...

Disa njerëz arrijnë që gjithmonë marrin atë që duan në jetë. Në një mënyrë ose në një tjetër ata e arrijnë qëllimin e tyre....

Çfarë lloj burrash paguajnë për seks?

Quhet profesioni më i vjetër në botë dhe për një arsye të fortë. Sipas sociologes britanike Catherine Hakim, prostitucioni lulëzon në çdo shoqëri të...

NASA në kërkim të dëshmive për jetë antike në Mars

Agjencia hapësinore amerikane NASA po dërgon sondën Perserverance drejt shtratit të një liqeni antik në Mars, ku shpreson në gjetjen e provave për jetë...

Inteligjenca artificiale mund të manipulojë sjelljen njerëzore

Inteligjenca artificiale (AI) po mëson më shumë se si të punojë me njerëzit. Një studim i fundit ka treguar se si AI mund të...

Walmart po zëvendëson 500 robotë me njerëz

Sipas zinxhirit të supermarketeve, njerëzit mund të rimbushin raftet po aq me efikasitet sa robotët. Zinxhiri i supermarketeve amerikane Walmart ka zëvendësuar 500 robotë me...

Pse keni nevojë që të gjithë t’ju pëlqejnë?

"Ne si qenie njerëzore jemi programuar të duam miratimin e atyre që na rrethojnë”, shpjegon Becky Spelman, psikologe. Ajo thotë se nga sugjerimet shoqërore që...

5 llojet e njerëzve toksikë që nuk duhet t’i mbani pranë...

Natyrisht si njerëz, të gjithë kemi vese, që ndonjëherë mund t’ju shtreojnë energjitë pozitive të tjerëve që na qëndrojnë afër. Por ka nga ata...

CEO i Rocket Lab paralajmëron: Hapësira po mbi popullohet nga njerëzit

Në vitin 1978, shkencëtari i NASA-s, Donald Kessler paralajmëroi për një reaksion katastrofik potencial dhe një kaskadë zinxhir në hapësirën e jashtme. Sot e...

Duke mësuar të injoroni, jeni më të lumtur

Injorimi për të qenë i lumtur është çelësi i gjithçkaje. Meqenëse jemi njerëz të trajnuar dhe të arsimuar, kur biem në kontakt me të...
SiteLock