Home Tags Nexhmije Hoxha

Tag: Nexhmije Hoxha

Dëshmia e të birit të Ndue Marashit: Si na shpëtoi Nexhmije...

Memorie.al publikon historinë e panjohur të Ndue Marashit, ish-Kryetarit të Komitetit Ekzekutiv të Tiranës, deputetit të Kuvendit Popullor dhe anëtarit të Komitetit Qëndror të PPSH-së,...

Musine Kokalari, fleta e lirimit nga burgu ku regjimi e cilëson...

Dokumenti i më poshtëm është fleta e lirimit nga burgu të një prej intelektualeve më në zë të Shqipërisë, Musine Kokalari, e cila vuajti si...

Mosndëshkimi i Nexhmije Hoxhës dhe masakrimi i djalit të saj

Nga Isa Myzyraj Vdekja e Nexhmije Hoxhës, ishte një lajm i keq për Shoqërinë shqiptare dhe për çdo shqiptarë që ka vuajtur nga regjimi i...

Sa shumë të pavërteta në librin e zonjës Nexhmije

Nga Shpendi Topollaj Hezitova për të shfaqur mendimet e mia rreth librit të zonjës Nexhmije Hoxha, botuar tash së fundi, me titull “Përjetime dhe meditime...

LETRA/ Pandjeshmëria e një komunisteje: Nexhmija i shkruan Nakos për pushkatimin...

Nexhmije Hoxha, gjatë viteve të luftës ishte një prej drejtueseve të rinisë bashkë me Nako Spirun, Liri Belishovën, Ramize Gjebrenë, e shumë të tjerë...

Nexhmije Hoxha u bë faktor politik pasi vdiq Enveri

Nga Dritan Hila Vdekja e Nexhmije Hoxhes dhe varrimi i saj, ndodhi ashtu sic e prisja: pa zhurme dhe ne indiferencen e shqiptareve te zakonshem....

“Unë nuk njoh Zot”, zbardhet letra-testament e Nexhmije Hoxhës, çfarë përmbante...

Publikohet letra testament e Nexhmije Hoxhës, bashkë me një koment personal nga gazetari Xhevdet Shehu. NGA XHEVDET SHEHU: Unë, si gazetar, kam pasur rastin të njihem...

Vdekja e Nexhmije Hoxhës, historiani Beqir Meta: Është përgjegjëse më shumë...

Pas vdekjes, historianët e konsiderojnë Nexhmije Hoxhën si përgjegjëse për krimet e kohës së diktaturës. Historiani Beqir Meta shprehet: Ka luajtur një rol të madh,...

Fabula e fundit mortore e vejushës së zezë

Nga Bujar Nishani Një nga lajmet e diskursit publik të këtyre ditëve ishte edhe vdekja e vejushës së Diktatorit, “zonjës së zezë”, Nexhmije Hoxhës. Megjithëse...

E mbështjellë me flamurin kuqezi, përcillet në varrezat e Sharrës Nexhmije...

Ish- gruaja e diktatorit Enver Hoxha, Nexhmije Hoxha është përcjellë sot në banesën e fundit. Me arkivolin e mbuluar me flamurin shqiptar, Nexhmije Hoxha është nisur...
SiteLock