Monday, August 15, 2022
Home Tags Mehmet shehu

Tag: mehmet shehu

Zbardhet letra e ish-kryeprokurorit për Mehmet Shehun: Në burg sundojnë gangsterët!...

Një letër nga ferri për Kryeministrin Mehmet Shehu! I dënuari Bedri Spahiu, ish-Prokurori i Përgjithshëm, ish-anëtari i Byrosë Politike, ish-ministri i Arsimit, rebelon duke...

“Mehmet Shehu ishte agjenti i anglezëve me pseudonimin ‘BAB008’”! Çfarë kishte...

Edhe pse kishte vite që i mbante në kasafortë, Enver Hoxha “vendosi” t’u besonte dokumenteve sekrete për agjenturën e Mehmet Shehut, vetë, pas vetëvrasjes...

Zbardhet rrëfimi i Kadri Hazbiut: Pse Mehmet Shehu fshehu planin operativ...

“Mehmet Shehu ka mbajtur të fshehur planin për çlirimin e Kosovës. E ka fshehur në kasafortë dhe çelësin e mbante vet”. Mëngjesin e 22 tetorit...

Flet ish-sekretari i Mehmet Shehut, Hysen Qendro: Ja historia e fortifikimit...

Nga Albert Zholi Hysen Qendro, është një personalitet i njohur nga kuadrot e ushtrisë sonë të asaj kohe. Karriera e tij ushtarake është brilante, për...

Plenumi i tetorit 1982 / Autokritika e Kadri Hazbiut për Mehmet...

Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi Qendror i Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qendror të PPSh-së), të cilat kanë qenë të panjohura...

‘Si u gjet e varur në shtëpinë e saj, bashkëshortja e...

Janë publikuar kujtimet e gazetarit, publicistit, përkthyesit, studiuesit, shkrimtarit, dramaturgut dhe diplomatit të njohur, Bashkim Trenova, i cili pasi u diplomua në Fakultetin Histori-Filologji...

“O burra, merrni vajzat e kulakëve e ballistëve!” Zbardhet përplasja mes...

Publikohet pjesa e dytë të debatit të fortë në mbledhjen e Byrosë Politike, ku anëtarët e PKSH-së kanë ‘kryqëzuar’ me kritika të forta, kryeministrin...

Dëshmia e ish-truprojës së kryeministrit Shehu: Njeriu që realizoi vrasjen e...

Publikohen disa nga historitë e panjohura të ish-kryeministrit më jetë gjatë të Shqipërisë komuniste, Mehmet Shehut, të rrëfyera prej ish-truprojës dhe komandantit të grupit...

Ish-komandanti rrëfen vdekjen e Mehmet Shehut: Pasi i mata pulsin dhe...

Dashnor Kaloçi Publikohen disa nga historitë e panjohura të ish-kryeministrit më jetë gjatë të Shqipërisë komuniste, Mehmet Shehut, të rrëfyera prej ish-truprojës dhe komandantit të...

Dëshmia e rrallë e guerilasit që Mehmet Shehu i fali jetën:...

Memorie.al publikon historinë e panjohur të Ramazan Beliut apo siç njihet ndryshe me mbiemrin Mëniku, ish-komandant njësitesh guerile të Tiranës dhe partizan në Brigadën e...
SiteLock