Home Tags Maqedonia e veriut

Tag: maqedonia e veriut

Maqedoni e Veriut, stagflacioni po e rikthen vendin në vitet ’80

Që nga fillimi i vitit 2021, çmimet në Maqedoninë e Veriut janë rritur ndjeshëm. Në gusht të këtij viti, çmimet e ushqimeve dhe pijeve...

Berisha flet për integrimin: Shqipëria nuk ka interes që të jetë...

Ish-kryeministri Sali Berisha thekson se Shqipëria duhet të vijojë integrimin në BE dhe nëse është e nevojshme të ndahet nga Maqedonia e Veriut. “Mos hapja...

Pse po mbahet peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel është pyetur ditën e sotme në lidhje me zvarritjen e procesit të integrimit të Shqipërisë, e cila po...

Vijojnë lëkundjet në rajon, këtë herë tërmeti shkund Maqedoninë e Veriut

Një tjetër tërmet ka goditur rajonin e Ballkanit. Mësohet se këtë herë goditja me magnitudë 2.8 gradë të shkallës rihte dhe intensitet prej 3...

“Euractiv”: Shqipëria merr dritën jeshile nga BE-ja në qershor, për çeljen...

“Euractiv” shkruan se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut do të marrin dritën jeshile nga BE-ja në muajin qershor. “Megjithatë, burime të tjera thonë se pas...

Gjermania e prerë: Duhet të nisin negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë...

Në intervistën për DW, kryetari i Komiteti të BE-së në Bundestagun gjerman, Anton Hofreiter, shpjegon pse duhet të përshpejtohet procesi i zgjerimit. Disa politikanë shqiptarë...

Rama në Berlin për çeljen e negociatave, a do të ndahet...

Që kur Olaf Scholz ka ardhur në detyrë së paku vihet re një gjë: Sa here që i jepet rasti për të folur për...

I bllokoi dy vjet hapjen e negociatave me BE, Bullgaria bën...

Vetëm 200 kilometra i ndajnë kryeqytetet e Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë nga njeri-tjetri, e megjithatë nevojiten më shumë se katër orë udhëtim nëpër...

Kryeministri i ri maqedonas takohet me ministren gjermane: Të përkushtuar të...

Kryeministri, Dimitar Kovaçevski priti ministren për Evropë dhe Klimë të Republikës Federale të Gjermanisë, Ana Lirman. Në takim me ministren Ana Lirman, kryeministri Kovaçevski shprehu...

Kovaçevski vjen në vend të Zaev, Maqedonia e Veriut drejt formimit...

Dimitar Kovaçevski, të mërkurën, më 29 dhjetor, pritet edhe zyrtarisht të mandatohet si kryeministri i Maqedonisë së Veriut nga presidenti i Republikës, Stevo Pendarovski. Kovaçevski,...
SiteLock